Rozrywka

„Polacy – niezwykłe historie” w TVP Polonia. Andrzej Wajda wśród bohaterów cyklu

W lutym na antenie TVP Polonia będzie można zobaczyć cykl m.in. dokument o Andrzeju Wajdzie
W lutym na antenie TVP Polonia będzie można zobaczyć cykl „Polacy – niezwykłe historie” , a w nim m.in. dokument o Andrzeju Wajdzie. Fot. TVP
podpis źródła zdjęcia

W lutym w ramach cyklu „Polacy – niezwykłe historie” TVP Polonia pokaże pięć filmów dokumentalnych o losach wybitnych, polskich twórców. Wśród propozycji znajdą się m.in. „Cały Gruza” w reżyserii Ireneusza Englera, „Bohdan Smoleń. W cieniu sceny” Ksawerego Szczepanika oraz „Sceny z Wajdy”, którego reżyserką jest Marta Węgiel. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

„Cały Gruza”

„Cały Gruza” to opowieść o jednym z pionierów telewizji publicznej, wybitnym reżyserze, scenarzyście i pisarzu, który zapisał się w historii Telewizji Polskiej – Jerzym Gruzie. Artysta stworzył mnóstwo seriali i widowisk rozrywkowych. W 1984 r. został dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni, gdzie wyreżyserował m.in. słynnego „Skrzypka na dachu” czy musical oparty na powieści Victora Hugo pt. „Nędznicy”. Największą sławę Gruzie przyniosły jednak seriale: „Wojna domowa” i „Czterdziestolatek”.

W dokumencie, który zostanie wyemitowany we wtorek 6 lutego o godz. 22:10 na antenie TVP Polonia, wysłuchamy opowieści zmarłego w 2020 r. reżysera, a wśród nich m.in. o początkach Telewizji Polskiej i wyzwaniach, jakie stawiał wtedy świat przed twórcami.

Zobacz: „Cały Gruza” w TVP VOD

Dokument „Cały Gruza” można zobaczyć też w TVP VOD. Fot. materiały prasowe/TVP
Dokument „Cały Gruza” można zobaczyć też w TVP VOD. Fot. materiały prasowe/TVP

„Bohdan Smoleń. W cieniu sceny”

Kolejnym wybranym przez TVP Polonia dokumentem jest „Bohdan Smoleń. W cieniu sceny” w reżyserii Ksawerego Szczepanika. Poznamy w nim historię artysty kabaretowego i jego wielkiej sławy, za którą przyszło mu słono zapłacić. Widzowie zobaczą, jak rozwijała się jego kariera – od debiutu w krakowskim Kabarecie Pod Budą, przez karierę w Teyu, gdzie występował obok Zenona Laskowika, i współpracę z Krzysztofem Jaślarem i Krzysztofem Deszczyńskim, aż po solową działalność.

Zobacz: „Bohdan Smoleń. W cieniu sceny” w TVP VOD

Jak wyglądała droga do sławy jednego z największych polskich artystów kabaretowych? Obejrzyj dokument „Bohdan Smoleń. W cieniu sceny” w TVP Polonia. Fot. materiały prasowe/TVP
Jak wyglądała droga do sławy jednego z największych polskich artystów kabaretowych? Obejrzyj dokument „Bohdan Smoleń. W cieniu sceny” w TVP Polonia. Fot. materiały prasowe/TVP

„Bartoszewski”

Barbara Krafftówna uważana jest przez krytyków za jedną z najwybitniejszych polskich aktorek (fot. Michał Wargin/Eastnews).

Dziedzictwo filmowe Barbary Krafftówny. Mistrzyni ekranu w TVP VOD

Kultura

Następnie widzowie obejrzą film dokumentalny pt. „Bartoszewski” opowiadający o życiu Władysława Bartoszewskiego – wybitnej postaci polskiej polityki, działacza społecznego, dyplomaty, historyka, dziennikarza, pisarza, więźnia Auschwitz-Birkenau, żołnierza Armii Krajowej, działacza Polskiego Państwa Podziemnego, działacza Żegoty, uczestnika powstania warszawskiego, byłego ministra spraw zagranicznych, kawalera Orderu Orła Białego i honorowego obywatela państwa Izrael. Film jest także fascynującą opowieścią o najnowszej historii Polski, widzianej oczami obserwatora i uczestnika najważniejszych wydarzeń politycznych i społecznych.

Autorzy dokumentu, Jerzy Ridan i Jerzy Kowynia, dotarli do wyjątkowych rozmówców, takich jak: Jerzy Sienkiewicz, Jerzy Turowicz, Krzysztof Kozłowski, Israel Gutman, Jan Nowak-Jeziorański czy Stanisław Lem. Widzowie zobaczą film w poniedziałek 19 lutego o godz. 14:20 w TVP Polonia, w dniu 102. rocznicy urodzin Władysława Bartoszewskiego.

„Sceny z Wajdy”

Czwartą zaplanowaną produkcją będą „Sceny z Wajdy” w reżyserii Marty Węgiel, która stanowi podróż po teatralnym i filmowym świecie wybitnego reżysera. Andrzej Wajda opowiada w nim o ludziach, scenach, poszukiwaniach, fascynacjach i spełnianiu marzeń. Podejmuje także wątki osobiste, analizuje swoją życiową drogę – od poszukiwania swojego miejsca, roli przypadku w życiu, poprzez pierwsze wielkie spełnienia aż do uhonorowania Oscarem.

Wajda jest autorem filmów politycznych, historycznych, refleksyjnych, osadzonych w kontekście naszych czasów. Nakręcił m.in.: „Pokolenie”, „Kanał”, „Popioły”, „Ziemię obiecaną”, „Katyń” czy „Wałęsę. Człowieka z nadziei”.

„Sceny z Wajdy” będzie można obejrzeć we wtorek 20 lutego o godz. 22:10 na antenie TVP Polonia.

„Papcio Chmiel”

Papcio Chmiel, czyli Henryk Jerzy Chmielewski, 7 czerwca 2024 r. skończyłby 101 lat. Fot. Grzegorz Rogiński/ PAP

Świat tuszem malowany. Jak Henryk Chmielewski zmienił oblicze polskiego komiksu?

Kultura

Cykl „Polacy – niezwykłe historie” zamknie film dokumentalny pt. „Papcio Chmiel” o słynnym rysowniku, Henryku Jerzym Chmielewskim, autorze komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek”. Artysta opowiada w nim o swoim życiu i determinacji w tworzeniu sztuki w komunistycznej Polsce. Bogaty w materiały archiwalne oraz efekty wizualne obraz zrealizowano z użyciem kilku technik rejestracyjnych: od klasycznej zdjęciowej po animowaną.

Na dokument „Papcio Chmiel” zapraszamy we wtorek 27 lutego o godz. 22:15 do TVP Polonia.

Zobacz: „Papcio Chmiel” w TVP VOD

Poznaj historię autora komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek”. Zobacz „Papcio Chmiel” w TVP Polonia i TVP VOD. Fot. materiały prasowe/TVP
Poznaj historię autora komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek”. Zobacz „Papcio Chmiel” w TVP Polonia i TVP VOD. Fot. materiały prasowe/TVP

Poniżej przedstawiamy całą rozpiskę filmów emitowanych w TVP Polonia w ramach cyklu „Polacy – niezwykłe historie”:


„Cały Gruza” – 6 lutego o godz. 22:10 w TVP Polonia


„Bohdan Smoleń. W cieniu sceny” – 13 lutego o godz. 22:00 w TVP Polonia


„Bartoszewski” – 19 lutego o godz. 14:20 w TVP Polonia


„Sceny z Wajdy” – 20 lutego o godz. 22:10 w TVP Polonia


„Papcio Chmiel” – 27 lutego o godz. 22:15 w TVP Polonia

AN
Więcej na ten temat