W niedzielę wieczorem rozdano najważniejsze brytyjskie nagrody filmowe. Największym zwycięzcą tegorocznej gali okazał się „Oppenheimer”, który dostał siedem statuetek, w tym tę dla najlepszego filmu. Aż trzy statuetki otrzymał obraz „Strefa interesów”, współprodukowany przez Polskę.
Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych po raz 77. wręczyła swoje wyróżnienia w niedzielę wieczorem w Royal Festival Hall w Londynie. Tegoroczną ceremonię poprowadził aktor David Tennant, znany z ról w serialach „Doktor Who” i „Dobry omen”. Największą gwiazdą tego wieczoru okazał się Michael J. Fox. Aktor, który zdobył popularność rolą w serii filmów „Powrót do przyszłości” i od lat zmaga się z chorobą Parkinsona, otrzymał owacje na stojąco, kiedy wchodził na scenę odczytać laureatów ostatniej kategorii. Brytyjskie nagrody filmowe są ważnym prognostykiem przed zbliżającą się ceremonią Oscarów. Gala amerykańskiej akademii odbędzie się za trzy tygodnie.
Tegoroczne rozdanie BAFTA pokazało, że faworytem najbliższej uroczystości oscarowej może być „Oppenheimer”, ale również „Biedne istoty”, które dostały aż pięć statuetek. Największymi przegranymi niedzielnej gali były takie filmy jak „Czas krwawego księżyca”, „Maestro” czy „Barbie”. Te głośne produkcje, otrzymawszy po kilka nominacji, nie zdobyły ani jednej nagrody.

Aktorskie starcie
W kategoriach aktorskich obyło się bez większych zaskoczeń, szczególnie jeśli chodzi o laureatów w rolach drugoplanowych. BAFTA było potwierdzeniem mocnej pozycji w tegorocznym sezonie dla dwojga zwycięzców: Da'Vine’y Joy Randolph i Roberta Downeya Jr. Randolph dostała kolejne wyróżnienie za swoją kreację w filmie „Przesilenie zimowe”. Tak samo jak Robert Downey Jr., który zdobył BAFTA za rolę w „Oppenheimerze”. Oboje pewnie idą po Oscara w tym roku.
Ciekawe rozstrzygnięcia nastąpiły w pierwszoplanowych kategoriach aktorskich. Nagrodę otrzymała Emma Stone za grę w filmie „Biedne istoty”. W tym sezonie jej największą konkurentką jest Lily Gladstone, która odtworzyła główną postać kobiecą w „Czasie krwawego księżyca”. Statuetka za najlepszą pierwszoplanową rolę męską powędrowała do Cilliana Murphy’ego, który zagrał tytułowego bohatera w „Oppenheimerze”. „Dziękuję, że zobaczyliście we mnie coś, czego ja sam nie widziałem” – powiedział ze sceny do Chrisophera Nolana i innych twórców filmu. Jego największym rywalem w oscarowym wyścigu jest Paul Giamatti występujący w „Przesileniu zimowym”. Choć Emma Stone i Cillian Murphy zdobyli laury brytyjskiej akademii, to walka w pierwszoplanowych kategoriach aktorskich może być nadal ekscytująca podczas kolejnych rozdań nagród.

Brytyjska akademia wręczyła także wyróżnienie dla brytyjskiej wschodzącej gwiazdy kina. Statuetkę dostała Mia McKenna-Bruce, która zagrała główną rolę w głośnej produkcji „How to Have Sex”. Na ostatnim festiwalu w Cannes obraz ten święcił triumfy w sekcji Un Certain Regard.

Polska koprodukcja o Oświęcimiu nagrodzona
Obok „Oppenheimera” i „Biednych istot” najbardziej docenioną pozycją niedzielnej gali okazała się „Strefa interesów”. Otrzymała ona trzy statuetki w kategoriach: najlepszy film brytyjski, najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy dźwięk. Produkcja opowiada o Rudolfie Hössie – komendancie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu – i jego rodzinie. Ukazuje historię o sielskim życiu w pobliżu obozu, gdzie masowo umierali ludzie na rozkaz komendanta i III Rzeszy.
Zdjęcia realizowano na terenie Auschwitz-Birkenau oraz w jego okolicach. „Strefa interesów” jest angielsko-amerykańsko-polską koprodukcją. Obraz był również współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Jego współproducentką jest Ewa Puszczyńska, a zdjęcia do niego robił Łukasz Żal. Polskiego operatora nominowano do nagrody BAFTA, ale nie otrzymał statuetki. Przegrał w swojej kategorii z autorem zdjęć do „Oppenheimera”, Hoytem van Hoytemą.

Poniżej prezentujemy listę laureatów nagród BAFTA w poszczególnych kategoriach.
Najlepszy film
„Oppenheimer”
Najlepszy film brytyjski
„Strefa interesów”
Najlepszy debiut brytyjskiego reżysera, scenarzysty lub producenta
„Earth Mama”
Najlepszy film nieanglojęzyczny
„Strefa interesów”
Najlepszy film dokumentalny
„20 dni w Mariupolu”
Najlepszy film animowany
„Chłopiec i czapla”
Najlepsza reżyseria
Christopher Nolan, „Oppenheimer”
Najlepszy scenariusz oryginalny
„Anatomia upadku”
Najlepszy scenariusz adaptowany
„American Fiction”
Najlepsza aktorka w roli głównej
Emma Stone, „Biedne istoty”
Najlepszy aktor w roli głównej
Cillian Murphy, „Oppenheimer”
Najlepsza aktorka drugoplanowa
Da’Vine Joy Randolph, „Przesilenie zimowe”
Najlepszy aktor drugoplanowy
Robert Downey Jr., „Oppenheimer”
Najlepsza obsada
„Przesilenie zimowe”
Najlepsze zdjęcia
„Oppenheimer”
Najlepsze kostiumy
„Biedne istoty”
Najlepszy montaż
„Oppenheimer”
Najlepsza charakteryzacja
„Biedne istoty”
Najlepsza muzyka
„Oppenheimer”
Najlepsza scenografia
„Biedne istoty”
Najlepsze efekty specjalne
„Biedne istoty”
Najlepszy dźwięk
„Strefa interesów”
Najlepszy brytyjski krótkometrażowy film animowany
„Crab Day”
Brytyjski film krótkometrażowy
„Jellyfish and Lobster”
Brytyjska wschodząca gwiazda kina (Rising Star Award)
Mia McKenna-Bruce
MJ