Kultura

Specjalna dedykacja dla mam. Rodzicielki w utworach Beatlesów, Pink Floyd, ABBY

Dziewięcioletni John Lennon z mamą Julią w ogrodzie obok domu.
Dziewięcioletni John Lennon w towarzystwie swojej mamy, Julii Lennon. To jej zadedykował utwór „Mother” i „Julia”. Fot. Icon and Image/ Getty Images
podpis źródła zdjęcia

Z okazji Dnia Matki przedstawiamy listę piosenek, które zostały napisane z myślą o rodzicielkach. W naszym zestawieniu oprócz dzieł polskich wykonawców wyróżniliśmy utwory Beatlesów i Johna Lennona, grupy Pink Floyd, zespołu ABBA, formacji The Shangri-Las, a także króla rock and rolla – Elvisa Presleya. Przekonajcie się, w jaki sposób mamy zainspirowały twórczość największych gwiazd muzyki.

Dżem – List do M. „Mamo, bardzo cię kocham, kocham cię”

W 1991 r. w Polsce miał premierę album Dżemu pt. „Detox”, uważany przez wielu krytyków za najlepsze wydawnictwo zespołu. Na płycie znajdziemy jeden z najpopularniejszych utworów grupy, czyli „List do M.”, słynną apostrofę Ryszarda Riedla skierowaną do jego matki Krystyny. Współtwórczynią tekstu była Dorota Zawiesienko, natomiast muzykę skomponował basista Dżemu – Beno Otręba. 

W „Liście do M.” mama ówczesnego frontmana zespołu jest adresatką osobistych zwierzeń syna. Riedel w autorskim utworze spowiada jej się ze smutku wywołanego samotnością oraz nieodwracalnych błędów, które popełnił w ciągu życia. W tym muzycznym liście pozwala sobie na wyznanie, że całkowicie zwątpił w istnienie Boga, dając upust trudnym emocjom, z jakimi przyszło mu się zmierzyć.

Zobacz film „Skazany na bluesa” w TVP VOD

The Beatles – Let It Be. „Mother Mary comes to me”

Tuż przed rozpadem zespołu The Beatles Paul McCartney wiódł dość hulaszcze życie, uciekając od swoich problemów. Po jednej z imprez, gdy w końcu udało mu się zasnąć, objawiła mu się nieżyjąca od dawna mama – Mary McCartney. Kobieta zmarła na raka, kiedy Paul miał zaledwie 14 lat. 

,,

Kiedy kłopoty zwalają mi się na głowę, matka Maria przychodzi do mnie, wypowiadając mądre słowa: niech tak będzie


– głosi tekst utworu „Let It Be” Beatlesów.

Mama zainspirowała syna do napisania pokrzepiającego utworu, który trafił na album o takim samym tytule. Był to ostatni singiel Beatlesów wydany jeszcze przed rozpadem grupy w 1970 r. Oficjalnie jako twórców „Let It Be” podaje się duet Lennon/McCartney.

Matki w twórczości czwórki z Liverpoolu

W twórczości Beatlesów z motywem matki spotkamy się wielokrotnie. W 1970 r. John Lennon wydał swój pierwszy oficjalny solowy album pt. „John Lennon/Plastic Ono Band”, na którym znajdziemy utwór „Mother” dedykowany m.in. Julii, matce muzyka. John stracił swoją rodzicielkę, gdy miał 17 lat. Wspomnieniem o niej jest również piosenka pt. „Julia”, którą znajdziemy na płycie „The Beatles” z 1968 r.

Z tego samego roku pochodzi również przypisywany duetowi Lennon/McCartney utwór „Lady Madonna” opowiadający o przepracowanej, prawdopodobnie samotnej matce, która codziennie boryka się z nowym problemem. Co ciekawe, McCartney opisał każdy dzień tytułowej Madonny, pomijając w tekście sobotę, co zauważył dopiero po kilku latach. Do napisania tej piosenki zainspirowała go fotografia przedstawiająca kobietę karmiącą piersią zatytułowana „Mountain Madonna”, na którą muzyk natrafił przypadkiem w trakcie przeglądania magazynu National Geographic. 

Z kolei w 1967 r. McCartney napisał piosenkę „Your Mother Should Know”, która stanowi pewnego rodzaju wezwanie, aby okazać matkom szacunek i zrozumienie dla ich przeżyć. Jednocześnie muzyk pragnął poruszyć kwestię barier pokoleniowych, ubolewając nad tym, że niezrozumienie i kłótnia pomiędzy matką a dzieckiem może mieć trwałe konsekwencje dla ich relacji. W tekście piosenki Paul próbuje nam powiedzieć, że zanim się z naszą mamą posprzeczamy, warto uświadomić sobie, że mimo wszystko to ona może mieć rację, gdyż ma więcej doświadczenia. 

Pink Floyd – „Mother”. „Mamo, czy powinienem zbudować mur?”

W 1979 r. światło dzienne ujrzał album „The Wall” grupy Pink Floyd, który opowiada historię muzyka o pseudonimie Pink. Oprócz przeboju „Another Brick in the Wall”, „Comfortably Numb” czy „Young Lust” znajdziemy na nim m.in. utwór „Mother”, w którym posłuchamy dialogu Pinka (Roger Waters) ze swoją rodzicielką (David Gilmour). Piosenka ukazuje dzieciństwo chłopca wychowanego przez samotną kobietę. W utworze „When the Tigers Broke Free” dowiemy się, że ojciec Pinka poległ na wojnie, zostawiając go samego z chorobliwie nadopiekuńczą matką.

,,

Mamusia nie pozwoli, by ktoś nieprzyzwoity się do ciebie dobrał


– śpiewa Gilmour w refrenie „Mother”.

Wyobcowany Pink zadaje rodzicielce w piosence serię pytań, na które nie znajduje odpowiedzi. Jego rozmówczyni deklaruje za to, że będzie czuwać nad każdym aspektem życia swojego syna, nie zdając sobie sprawy, że tym samym wyrządza mu krzywdę. W konsekwencji mur, którym otacza się Pink, zostaje powiększony o kolejną cegłę.

ABBA – „Slipping Through My Fingers” i „Does Your Mother Know”

W twórczości ABBY również odnajdziemy utwory, w których pojawia się motyw matki. Pierwszym z nich jest wydany na albumie „The Visitors” utwór „Slipping Through My Fingers” z 1981 r. Usłyszymy w nim monolog kobiety ubolewającej nad faktem, że jej córka dorasta, w związku z czym spędzają ze sobą coraz mniej czasu. 

Nieco wcześniej Benny Andersson i Björn Ulvaeus napisali piosenkę „Does Your Mother Know”, która znalazła się na wydanym w 1979 r. albumie pt. „Voulez-Vous”. W utworze usłyszymy monolog skierowany w stronę młodej dziewczyny kuszącej mężczyznę, który próbuje ją strofować. Wspomina tytułową matkę w celu upewnienia się, czy córka zwierzyła się jej ze swoich planów, o czym mówi fragment: „Czy twoja mama wie, że wyszłaś z domu?”. 

The Shangri-Las – „I Can Never Go Home Anymore”. „Mamo, nie odchodź”

Ciekawy wątek z mamą w roli głównej poruszyła także nowojorska grupa The Shangri-Las. Ich piosenka „I Can Never Go Home Anymore” z 1965 r. opowiada o dziewczynie, której matka zakazała widywać się z chłopakiem. Zrozpaczona córka po kłótni z rodzicielką pakuje swoje rzeczy i wynosi się z domu. Choć była przekonana, że mama ją zatrzyma, okazało się, że ta wcale nie miała takiego zamiaru. Wówczas dziewczyna zapomina o chłopaku, jednak jest już za późno. 

,,

Zrób to teraz – powiedz, że ją kochasz. Nie rób swojej mamie tego, co ja zrobiłam mojej


– głosi fragment piosenki.
Jak się dowiadujemy z dalszej części tekstu, zanim narratorka zdążyła wrócić do domu, jej mama zmarła z powodu złamanego serca.

Elvis Presley – „Mama Liked The Roses”. „Mama lubiła róże, sadziła je w ogrodzie”

Największą miłością króla rock and rolla, przezywanego niegdyś „maminsynkiem”, była jego matka – Gladys Love Presley. Elvis stracił ją dwa dni po powrocie z wojska, gdy miał 23 lata. Jego rodzicielka zmarła z powodu niewydolności serca i wątroby. W utworze „Mama Liked The Roses” z 1969 r. przyznał, że każdego Dnia Matki składał na jej grobie róże, które podobno bardzo lubiła. 

Nie był to jednak pierwszy raz, gdy Elvis zadedykował Gladys piosenkę. W 1953 r., chcąc sprawić pani Presley prezent urodzinowy, nagrał dla niej utwory „My Happiness” oraz „That’s When Your Heartaches Begin” – to była pierwsza sesja nagraniowa w życiu przyszłego króla rock and rolla.

Dzień Matki 2024. Mamy w polskich piosenkach – lista

Dzień Matki to jedno z najpiękniejszych świąt, które co roku celebrował m.in. blisko związany z mamą Nikola Tesla (fot. Bettmann/Getty Images)

„Mama zasiała we mnie ziarenko dobra”. Tak wybitni ludzie wspominali swoje matki

Kultura

Na koniec wracamy do polskich wykonawców, którzy zadedykowali utwory swoim rodzicielkom. Wśród nich możemy wyróżnić m.in. „List do matki” (1977) i „Tobie mamo” (2005) Krzysztofa Krawczyka, „Nie ma jak u mamy” (1970) Wojciecha Młynarskiego, „Pieśń o matce” (1969) Mieczysława Fogga, „Dla ciebie, mamo” (1965) Violetty Villas, „Mamo, nasza mamo” (1963) w wykonaniu Czesława Niemena oraz „Dla mamy” (2015) Korteza. Z motywem matki spotkamy się również w piosence Maryli Rodowicz – „Co się stało z mamą?” pochodzącej z wydanego w 1998 r. albumu „Przed zakrętem”. 

Zobacz film „Krzysztof Krawczyk – całe moje życie” w TVP VOD

Życzymy miłego słuchania!
PG
Więcej na ten temat