31 marca o północy zakończył się nabór tekstów do pierwszej edycji konkursu „Narracje nieobecne” na scenariusz dla Teatru Telewizji. Jego motywem przewodnim jest pandemia COVID-19.
Wpłynęło prawie 250 zgłoszeń, które po weryfikacji pod kątem formalnym zostaną przekazane komisji selekcyjnej. Do końca maja poznamy listę dwudziestu scenariuszy wybranych do kolejnego etapu.
Ogłoszenie zwycięzców konkursu odbędzie się 27 czerwca podczas gali otwarcia 24 Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie.
„Narracje nieobecne” to otwarty, doroczny konkurs na scenariusz dla Teatru Telewizji. Jego misją i ideą jest wprowadzanie do repertuaru Teatru Telewizji historii, które z różnych powodów pozostają nieobecne w głównym nurcie kultury.
Powstanie „Narracji nieobecnych” wiąże się zarazem z przekonaniem, że Teatr Telewizji może być medium żywym i istotnym o tyle, o ile pozostaje otwarty na współczesność. Dotyczy to zarówno poruszanych tematów, jak i formy ich przekazu.

Motywem przewodnim pierwszej edycji konkursu „Narracje nieobecne” jest pandemia COVID-19 – doświadczenie, które przez polską kulturę pozostaje omijane i wciąż nieprzepracowane, mimo że radykalnie przemodelowało ono kształt naszego społecznego życia.
Główna nagroda w konkursie to 50 tys. złotych oraz realizacja w Teatrze Telewizji. Jury może ponadto przyznać dodatkowe wyróżnienia: 20 tys. złotych oraz 10 tys. złotych. Ogłoszenie wyników odbędzie się podczas 24 Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie.