Scena Metro, pomysł fundacji Nieco Kultury, to przestrzeń teatralna umieszczona na przystanku Metro Bródno. Została otwarta 27 marca. Będzie tam można oglądać nie tylko przedstawienia, ale także koncerty, wystawy czy występy improwizowane.
„Twórz, Inspiruj, Baw się” to motto tej inicjatywy. Podziemne przestrzenie twórczo wykorzystano już m.in. w Londynie, Nowym Jorku i Paryżu. Teraz Warszawa dołączyła do grona miast, w których sztukę będzie można oglądać nie tylko na tradycyjnych scenach, w galeriach czy klubach.
„Chcemy sprawić, by teatr stał się naturalnym elementem miejskiego życia, a nie elitarną rozrywką dostępną tylko w tradycyjnych budynkach” – wyjaśnia Kamil Obara, jeden z twórców Sceny Metro.
„Nasza wizja zakłada stworzenie przestrzeni, gdzie Kultura spotyka się z codziennością, inspirując do dialogu i wymiany doświadczeń. Chcemy organizować angażujące wydarzenia, tworząc unikalne doświadczenia: od koncertów i wystaw przez warsztaty i spektakle aż po projekty społeczne – mówi Dawid Chybalski, twórca Sceny Metro i reżyser teatralny.
Cisza pełna dźwięków i obrazów
Wydarzenia zostaną dostosowane do warunków podziemnych – zarówno pod względem akustyki, jak i scenografii. Będą wykorzystywane rozmaite technologie: dźwięk 3D, projekcje multimedialne i elementy interaktywne. Organizatorzy zapewniają, że pociągów nie będzie słychać w trakcie spektakli. Scena Metro położona jest o poziom wyżej niż tory i peron, pomieszczenia są również dodatkowo wyciszone. Na widowni zmieści się 70 osób.
Repertuar i ceny biletów
Na kwiecień i maj przygotowano kilkanaście propozycji (za bilety trzeba zapłacić od 39 do 89 zł). Znalazły się wśród nich spektakle: „Matulka” (monodram, nowatorska wersja „Romea i Julii”), „Osmędeusze – na motywach Mirona Białoszewskiego” (współczesna wersja „Dziadów”), „Pamiętnik pani Hanki” (komedia kryminalna na motywach powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza), „Jordan” (przejmujący spektakl o młodej dzieciobójczyni), „Goła baba” (autorski monodram Joanny Szczepkowskiej) i „Dotyk ciemności” (opowieść o świecie osób niewidomych).
Inne propozycje w repertuarze Sceny Metro to interaktywny recital Joanny Moro, koncert (bezpłatny), bajki dla dzieci oraz improwizacje w stylu komediowym lub kryminalnym.
Źródło: scenametro.pl