Kultura

Kryminalno-polityczny spektakl z Januszem Gajosem. „Toccata” w Teatrze Telewizji

Czarno-biały kadr ze spektaklu „Toccata” przedstawia Janusza Gajosa i Ludwika Paka. Po lewej stronie jest mężczyzna w szlafroku, który gestykuluje i wygląda na poruszonego lub zdziwionego. Ma rozczochrane włosy i wyraz twarzy sugerujący zaangażowaną rozmowę. Po prawej stronie jest drugi mężczyzna, ubrany w mundur z gwiazdkami na kołnierzu, co sugeruje, że może być oficerem. Pochyla się w stronę pierwszego mężczyzny, słuchając go uważnie.
Porucznika milicji Adama w przedstawieniu „Toccata” zagrał Janusz Gajos. Fot. TVP/ East News
podpis źródła zdjęcia

W wakacje Teatr Telewizji pokaże widzom inscenizacje Teatru Sensacji „Kobra” na antenie TVP Kultura. 4 lipca o godz. 20:00 będzie można obejrzeć przedstawienie „Toccata” na podstawie kryminału Macieja Zenona Bordowicza w reżyserii Ireneusza Kanickiego.

Fabuła spektaklu „Toccata”

Akcja sztuki została osadzona w prowincjonalnym miasteczku i rozgrywa się niedługo po wojnie. Głównym bohaterem jest porucznik Adam (Janusz Gajos), który prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa swojego przyjaciela ze szkolnych lat. Milicjant podejrzewa, że zbrodnia była wynikiem porachunków ludzi o różnych przekonaniach politycznych.

Jedną z głównych ról w przedstawieniu „Toccata” zagrał Ludwik Pak. Fot. TVP/ East News
Jedną z głównych ról w przedstawieniu „Toccata” zagrał Ludwik Pak. Fot. TVP/ East News

Twórcy i obsada spektaklu

W postać milicyjnego oficera śledczego Adama wcielił się Janusz Gajos. Na początku lat 70., kiedy nakręcono „Toccatę”, aktor był niezwykle rozpoznawalny w związku z emisją serialu „Czterej pancerni i pies”. Po roli czołgisty Janka Kosa często grał bohaterów w mundurach. Ponadto w telewizyjnym przedstawieniu „Toccata” partneruje mu Pola Raksa, czyli Marusia z kultowego serialu o załodze czołgu „Rudy 102”.

To niejedyni popularni aktorzy, którzy znaleźli się w obsadzie. Jedną z głównych ról zagrał Ludwik Pak, znany z występów w takich filmach jak „Siekierezada” Witolda Leszczyńskiego czy „Miś” Stanisława Barei. W spektaklu wystąpił także jego reżyser Ireneusz Kanicki, który swoją karierę zaczynał jako aktor. W Teatrze Telewizji zrealizował kilkadziesiąt sztuk. Autorem książki kryminalnej „Toccata”, na podstawie której powstała inscenizacja, jest Maciej Zenon Bordowicz.

W przedstawieniu „Toccata” zagrał również jego reżyser – Ireneusz Kanicki. Fot. TVP/ East News
W przedstawieniu „Toccata” zagrał również jego reżyser – Ireneusz Kanicki. Fot. TVP/ East News

Czym był Teatr Sensacji „Kobra”?

Zaledwie rok po rozpoczęciu działalności telewizji zaczęto realizować w niej sztuki teatralne, a w 1956 r. pokazano telewidzom pierwszy ekranowy spektakl kryminalny na podstawie powieści Agathy Christie „Było ich dziesięciu”. Jego reżyserem został Józef Słotwiński, który stworzył ponad sto telewizyjnych przedstawień sensacyjnych, przez co nazywano go „polskim Hitchcockiem”.

Teatr Sensacji „Kobra” powstał z inicjatywy Illy Genachow – dziennikarki radiowej i telewizyjnej, autorki przekładów, uznawanej za jedną z pionierek telewizji w Polsce. Na początku spektakle kryminalne emitowano w poniedziałkowym paśmie razem z innymi inscenizacjami. Dopiero po kilku latach „Kobra” otrzymała swój czas antenowy w czwartkowe wieczory. Charakterystyczną planszę z wijącym się wężem, która otwierała emisję każdego przedstawienia sensacyjnego, zaprojektował Eryk Lipiński, a animację stworzył Witold Giersz.

ZOBACZ: „Pod znakiem węża – wspomnienie o Teatrze Kobra” w TVP VOD

„Toccata”. Gdzie i kiedy oglądać spektakl Teatru Sensacji „Kobra”?

Teatr Telewizji pokaże sztukę w reżyserii Ireneusza Kanickiego w czwartek 4 lipca o godz. 20:00 w TVP Kultura.

MJ
Więcej na ten temat