1 sierpnia obchodzimy 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Z tej okazji TVP VOD przygotowało specjalną ofertę filmów upamiętniających tamten zryw niepodległościowy. Które produkcje warto zobaczyć na platformie Telewizji Polskiej?
„Kurier” w TVP VOD
Władysław Pasikowski, twórca kultowych tytułów takich jak „Psy” czy „Kroll”, postanowił opowiedzieć o Janie Nowaku-Jeziorańskim (w tej roli Philippe Tłokiński), czyli słynnym „kurierze z Warszawy”. Fabuła „Kuriera” skupia się na niebezpiecznej misji żołnierza, która miała zadecydować o losach Polski podczas II wojny światowej.
Latem 1944 r. Jan Nowak-Jeziorański wyrusza z Londynu do Warszawy. Ścigany przez agentów wrogiego wywiadu, ma przekazać informacje dotyczące wsparcia Wielkiej Brytanii dla powstania w Warszawie. Od tytułowego kuriera zależą losy nie tylko milionów Polaków, ale także przyszłych pokoleń.
„Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” w TVP VOD
Akcja filmu rozgrywa się na dwóch planach czasowych – podczas Powstania Warszawskiego i we współczesnej Polsce, która staje się punktem odniesienia do ekranowej opowieści. Rozbierająca budynek ekipa robotników znajduje w ruinach starej kamienicy ludzkie szczątki oraz pamiętnik z powstańczych czasów. Okazuje się, że w piwnicach tego budynku przebywał prof. Szapiro (Krzysztof Kolberger), który opisał swoich sąsiadów i pierwsze dni walki w Warszawie.
Twórcy filmu przenoszą widzów do 5 sierpnia 1944 r., kiedy Basia Rudzka (Kaja Grabowska) przeżywa swoją pierwszą miłość do Staszka (Michał Sękiewicz) – żołnierza Armii Krajowej. Ten dzień okazał się jednym z najtragiczniejszych dla powstańców, kiedy to z rozkazu Hitlera rozpoczęto rzeź na Woli.

„Miasto 44” w TVP VOD
Głównym bohaterem filmu jest młody warszawiak Stefan (Józef Pawłowski), który po śmierci ojca zostaje głową rodziny. Chłopak obiecywał matce, że nie wstąpi do ruchu oporu, ale nie może znieść brutalności okupantów. Dzięki pomocy sąsiadki Kamy (Anna Próchniak) dołącza do Armii Krajowej, a niedługo później rozpoczyna walkę z wrogiem. W trudnych wojennych warunkach rozwija się uczucie Stefana i sanitariuszki Biedronki (Zofia Wichłacz), którą ten niedawno poznał.
„Miasto 44” cieszyło się ogromną popularnością tuż po premierze kinowej. Na wielkim ekranie film zobaczyło prawie dwa miliony widzów.

„Przerwanie działań wojennych” w TVP VOD
Spektakl Teatru Telewizji przybliża widzom kulisy rozmów kapitulacyjnych pomiędzy oficerami Armii Krajowej a Erichem von dem Bachem – głównodowodzącym siłami niemieckimi w Warszawie – które odbyły się 2 października 1944 r. Przez 63 dni oddziały okupanta nie potrafiły złamać oporu słabo uzbrojonych powstańców, dlatego niemieckie dowództwo zdecydowało się przystąpić do negocjacji. Choć powstanie poniosło militarną porażkę, negocjacje zakończyły się dla polskiej strony pomyślnie.
Reżyserem spektaklu i jego scenarzystą jest Juliusz Machulski. Scenariusz został napisany na podstawie relacji Kazimierza Iranka-Osmeckiego (szefa polskiej delegacji, który precyzyjnie zapisał przebieg kilkunastu godzin negocjacji) pod tytułem „Ostatni akt”.
„Powstanie zwykłych ludzi” w TVP VOD
Film dokumentalny Pawła Kędzierskiego, w którym uczestnicy powstania warszawskiego i mieszkańcy stolicy opowiadają o tamtych wydarzeniach. Bohaterowie dokumentu przybliżają, jak wyglądała rzeczywistość w Warszawie podczas walk. Opowiadają o nieludzkim traktowaniu warszawiaków przez żołnierzy wojsk okupacyjnych.

„Fantazmaty powstania warszawskiego” w TVP VOD
Oryginalny dokument, w którym twórcy sprawdzają, jak współcześni mieszkańcy stolicy odbierają powstanie warszawskie. Zwracają również uwagę na rosnące zainteresowanie tym wydarzeniem, a także różne formy jego upamiętniania – w sztuce, projektach społecznych czy edukacji. Głos w filmie zabierają młodzi warszawiacy i artyści, którzy stworzyli ważne dzieła związane z rokiem 1944, m.in.: Sylwia Chutnik (pisarka), Paweł Passini (reżyser teatralny), Jan Klata (reżyser teatralny) czy Tomasz Bagiński (rysownik, reżyser).
„Inny świat” w TVP VOD
Ekranowa opowieść Danuty Szaflarskiej – wybitnej aktorki filmowej i teatralnej – o świecie, którego już nie ma. Bohaterka – i narratorka zarazem – opowiada o wydarzeniach historycznych, które wywarły na nią ogromny wpływ. Jednym z głównych wątków są wspomnienia aktorki z lat okupacji w Warszawie i jej udział w powstaniu.
Reżyserką „Innego świata” jest Dorota Kędzierzawska, która już wcześniej współpracowała z Szaflarską. W filmie pojawiają się również materiały z prywatnego archiwum aktorki.
