Kultura

Margaret Mitchell. Nieznane fakty o autorce „Przeminęło z wiatrem”

 Margaret Mitchell siedzi przy biurku i pisze coś w swoim notesie. Ubrana w elegancką sukienkę i patrzy w dal, nie skupiając się na osobie robiącej zdjęcie. W tle znajduje się jednolita ściana, a na biurku postawiona jest lampka nocna.
Margaret Mitchell to autorka powieści „Przeminęło z wiatrem”, która stała się ponadczasowym arcydziełem literackim. Książka została przez nią napisana przez zupełny przypadek. Fot. Bettmann/GettyImages
podpis źródła zdjęcia

Margaret Mitchell to nazwisko, które większości z nas kojarzy się z niekwestionowanym arcydziełem literatury, jakim jest „Przeminęło z wiatrem”. Jednak za tą sławną książką kryje się wiele mniej znanych faktów z życia autorki, które rzucają nowe światło na jej osobowość i twórczość. W 75. rocznicę śmierci Mitchell, przypadającą na 16 sierpnia 2024 roku, odkrywamy kilka z nich.

Urodzona w Indiach brytyjska aktorka Vivien Leigh w scenie z niezidentyfikowanego filmu, koniec lat 30. XX wieku. Fot. Silver Screen Collection/Getty Images

Przeminęła z wiatrem, pozostając w pamięci Hollywood. Wielka sława Vivien Leigh

Kultura

Margaret Mitchell (1900-1949) była amerykańską pisarką, dziennikarką i jedną z najważniejszych postaci literatury XX wieku. Już od najmłodszych lat fascynowały ją opowieści o wojnie secesyjnej i historii amerykańskiego Południa, co później zainspirowało ją do napisania swojego arcydzieła.


Jej jedyna powieść, „Przeminęło z wiatrem”, została wydana w 1936 r. i od razu stała się światowym bestsellerem, zdobywając nagrodę Pulitzera. Opowiada ona o miłości, wojnie i upadku starego Południa. Chociaż Mitchell napisała tylko jedną książkę, jej wpływ na literaturę i kulturę wciąż pozostaje ogromny.


Pisarka zmarła tragicznie 16 sierpnia 1949 r., po potrąceniu przez samochód w Atlancie. Pozostawiała po sobie dziedzictwo, które na zawsze wpisało się w historię amerykańskiej literatury.

Margaret Mitchell  uznawana jest za jedną z najważniejszych postaci literatury XX wieku. Fot. Bettmann/GettyImages
Margaret Mitchell uznawana jest za jedną z najważniejszych postaci literatury XX wieku. Fot. Bettmann/GettyImages

Dziennikarskie początki autorki wielkiego dzieła

Zanim Margaret Mitchell stała się sławną pisarką, pracowała jako dziennikarka w „The Atlanta Journal”. Swoje teksty tworzyła pod pseudonimem Peggy Mitchell, co dawało jej większą swobodę w wyborze tematów. Poruszała w nich kwestie społeczne, polityczne oraz kontrowersyjne plotki. Jej przenikliwe spostrzeżenia i odwaga w podejmowaniu trudnych tematów szybko zyskały szerokie uznanie.

Wypadek, który zmienił życie Margaret Mitchell

Jednym z najbardziej przełomowych momentów w życiu pisarki był wypadek podczas jazdy konnej, który wydarzył się w 1926 r. i zmusił ją do porzucenia pracy dziennikarskiej. Ograniczenia ruchowe Margaret skłoniły jej męża, Johna Marsha, do zakupu dla żony przenośnej maszyny do pisania. Dzięki temu Mitchell mogła rozpocząć pracę nad powieścią, która stała się jej największym dziełem.

Margaret Mitchell zaczęła pisać „Przeminęło z wiatrem”, gdy w 1926 r. doznała wypadku podczas jazdy konnej i musiała poddać się procesowi rekonwalescencji. Fot. Nick Ansell - PA Images/GettyImages
Margaret Mitchell zaczęła pisać „Przeminęło z wiatrem”, gdy w 1926 r. doznała wypadku podczas jazdy konnej i musiała poddać się procesowi rekonwalescencji. Fot. Nick Ansell - PA Images/GettyImages

Książka, która mogła nigdy nie ujrzeć światła dziennego

Choć dziś trudno to sobie wyobrazić, Mitchell długo wahała się, czy w ogóle powinna opublikować „Przeminęło z wiatrem”. Rękopis trzymała ukryty w szufladzie i pokazywała go jedynie osobom z najbliższego otoczenia. To właśnie oni namówili ją, żeby zaryzykowała i podzieliła się napisaną historią z szerszą publicznością.

Margaret Mitchell i działalność charytatywna

Po sukcesie „Przeminęło z wiatrem” pisarka zaczęła angażować się w inicjatywy dobroczynne. Szczególnie bliskie jej sercu były projekty związane z edukacją i opieką zdrowotną, a także pomoc weteranom II wojny światowej. Mitchell wielokrotnie wspierała organizacje charytatywne anonimowo, nie szukała uznania ani rozgłosu. Ta część jej życia była równie znacząca, co jej wkład w literaturę, choć obecnie jest znana w dużo mniejszym stopniu.

Rzadko kiedy mówi się o tym, że Mitchell zastanawiała się nad alternatywnym zakończeniem powieści, w którym Scarlett O'Hara porzuca marzenia o odzyskaniu Rhetta i skupia się na odbudowaniu Tary. Fot. Sunset Boulevard_GettyImages
Rzadko kiedy mówi się o tym, że Mitchell zastanawiała się nad alternatywnym zakończeniem powieści, w którym Scarlett O'Hara porzuca marzenia o odzyskaniu Rhetta i skupia się na odbudowaniu Tary. Fot. Sunset Boulevard_GettyImages

Inna wersja książki. Alternatywne zakończenie powieści?

Czesław Miłosz łączył w swojej twórczości głęboką refleksję nad historią i losem człowieka z poetycką wrażliwością, tworząc dzieła o uniwersalnym znaczeniu. Fot. Leonardo Cendamo/ Getty Images

Czesław Miłosz. Najważniejsze fakty z życia wybitnego pisarza

Kultura

Jednym z mniej znanych faktów dotyczących dzieła Mitchell jest to, że rozważała ona kilka alternatywnych zakończeń dla „Przeminęło z wiatrem”. W jednym z nich Scarlett O'Hara miała porzucić marzenia o odzyskaniu Rhetta i w pełni poświęcić się odbudowie Tary. Ostatecznie autorka zdecydowała się na otwarte zakończenie, które pozostawiło czytelnikom nadzieję i przestrzeń do własnych interpretacji. To właśnie dzięki temu powieść miała tak dużą siłę oddziaływania i stała się przedmiotem licznych debat i analiz.

Tragiczna śmierć. Niezrealizowane plany

Margaret Mitchell zginęła tragicznie 16 sierpnia 1949 r., potrącona przez samochód na jednej z ulic Atlanty. Miała zaledwie 48 lat. Chociaż nigdy nie wydała drugiej powieści, krążą plotki, że pracowała nad kilkoma innymi projektami, które mogłyby powtórzyć sukces „Przeminęło z wiatrem”. Śmierć przekreśliła te plany, jednocześnie czyniąc ją legendą, a jej twórczość nie została nigdy do końca odkryta.

AZ
Więcej na ten temat