Kultura

Czesław Miłosz. Najważniejsze fakty z życia wybitnego pisarza

Zdjęcie Czesława Miłosza. Mężczyzna pozuje, jednocześnie ubierając na głowę czarną czapkę z daszkiem. Poeta ubrany jest w białą koszulę, krawat oraz marynarkę. Stoi na tle ciemnożółtej ściany.
Czesław Miłosz łączył w swojej twórczości głęboką refleksję nad historią i losem człowieka z poetycką wrażliwością, tworząc dzieła o uniwersalnym znaczeniu. Fot. Leonardo Cendamo/ Getty Images
podpis źródła zdjęcia

14 sierpnia 2024 r. mija 20 lat od śmierci Czesława Miłosza, jednego z najwybitniejszych polskich poetów, laureata literackiej Nagrody Nobla i jednego z najważniejszych głosów XX wieku. W tym szczególnym dniu warto przypomnieć sobie drogę tego niezwykłego pisarza oraz fakty, które zdefiniowały go nie tylko jako artystę, lecz także jako człowieka.

Obejrzyj film „Miłosz” w TVP VOD

W niedzielę 25 sierpnia o godz. 20:00 TVP2 pokaże jubileuszowy recital Stanisławy Celińskiej „Uwierz”. Fot. Dwa Teatry Portrety

„Ludzie odbierają mnie jako bliską osobę” – wywiad ze Stanisławą Celińską

Kultura

Czesław Miłosz urodził się 30 czerwca 1911 r. w Szetejniach na Litwie, w rodzinie szlacheckiej. Jego pierwsze literackie próby związane były z grupą poetycką „Żagary”, którą założył w 1934 r. W latach 30. zaczął publikować swoje pierwsze wiersze, które spotkały się z uznaniem krytyków. W czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie, gdzie pracował jako tłumacz i współpracował z konspiracyjnymi wydawnictwami, angażując się w życie literackie okupowanego kraju.


Po zakończeniu wojny zdecydował się zerwać z reżimem komunistycznym i poprosił o azyl polityczny we Francji. Decyzja ta była przełomowa w jego życiu i karierze, ponieważ oznaczała zerwanie z oficjalną literaturą PRL i rozpoczęcie życia na emigracji. Pragnienie wolności było jednak zbyt duże. W Paryżu poeta mieszkał przez wiele lat, współpracował z paryską „Kulturą”, jednym z najważniejszych czasopism polskiej emigracji. W latach 60. artysta po raz kolejny zmienił miejsce zamieszkania, tym razem przeniósł się do USA. Tam na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley został wykładowcą literatury słowiańskiej. W trakcie pobytu w Stanach Zjednoczonych zyskał międzynarodowe uznanie, a jego twórczość stała się znana na całym świecie.

Po II wojnie światowej Czesław Miłosz wyjechał do Paryża i był to przełomowy moment w jego karierze, ponieważ dał się poznać na arenie międzynarodowej. Fot. Jerzy Undro/ PAP
Po II wojnie światowej Czesław Miłosz wyjechał do Paryża i był to przełomowy moment w jego karierze, ponieważ dał się poznać na arenie międzynarodowej. Fot. Jerzy Undro/ PAP

Kulminacyjnym momentem w życiu Miłosza było przyznanie mu Literackiej Nagrody Nobla w 1980 r. Wyróżnienie to uczyniło go jednym z najważniejszych głosów literatury XX wieku i potwierdziło jego wartość nie tylko dla polskiej, ale i światowej literatury. Jako twórca był doceniany za niezwykłą erudycję, wrażliwość oraz zdolność do łączenia różnorodnych tradycji kulturowych.


Po upadku komunizmu Miłosz powrócił do kraju i zamieszkał w Krakowie, gdzie zmarł 14 sierpnia 2004 r. Pozostawił po sobie bogaty dorobek literacki, który wciąż inspiruje i skłania do refleksji nad kondycją ludzką, moralnością i historią.


Czesław Miłosz był jednak nie tylko wybitnym pisarzem, lecz także niezwykle ciekawym człowiekiem. Oto 20 faktów z jego życia.

1. Miłosz jako znawca języków

Film „Bękart” z Madsem Mikkelsenem będzie można oglądać w TVP VOD. Fot. Materiały prasowe TVP

Dramat kostiumowy z Madsem Mikkelsenem. „Bękart” w TVP VOD

Kultura

Poeta biegle władał nie tylko polskim, ale także litewskim, rosyjskim, angielskim, francuskim i łaciną. Szerokie zainteresowania językowe znalazły odzwierciedlenie w jego twórczości.

2. Skomplikowane relacje z rodziną

Pochodził z rodziny szlacheckiej, a jego stosunki z bliskimi były skomplikowane. W swoich listach często poruszał temat trudnych relacji z ojcem – przez charakter jego pracy rodzina często zmieniała miejsce zamieszkania.

3. Odmowa przyjęcia nagrody

W 1934 r. Czesław Miłosz odmówił przyjęcia prestiżowej Nagrody Młodych Polskiej Akademii Literatury. Swoją decyzję uzasadnił tym, że chciał zachować niezależność twórczą.

4. Miłość do przyrody

Artysta był także wielkim miłośnikiem przyrody. Jego ulubioną rośliną była brzoza. Wiele jego wierszy inspirowanych jest pięknem natury, którą otaczał się przez całe życie.

5. Wojenne doświadczenia

W czasie II wojny światowej Miłosz pracował w okupowanej Warszawie, gdzie współpracował z konspiracyjnym pismem „Prawda”. Wojenne przeżycia głęboko wpłynęły na jego twórczość.

Po pobycie w Paryżu, Miłosz wyjechał do USA, gdzie wykładał na Uniwersytecie Kalifornijskim. Fot. Keystone Features/ Getty Images
Po pobycie w Paryżu, Miłosz wyjechał do USA, gdzie wykładał na Uniwersytecie Kalifornijskim. Fot. Keystone Features/ Getty Images

6. Pisarz w świecie filmu

Miłosz był także związany z kinematografią. W 1951 r. napisał scenariusz do filmu „Dolina Issy”, opartego na jego własnej powieści.

7. Tajemniczy związek z Wieryszczyną

Premiera koprodukcji TVP „Sanatorium pod Klepsydrą” odbędzie się podczas prestiżowego konkursu Giornate degli Autori na MFF w Wenecji. Fot. Maria Padró

„Sanatorium pod Klepsydrą” z premierą na festiwalu w Wenecji

Kultura

Poeta przez wiele lat związany był z tajemniczą kobietą, której imię nigdy nie zostało ujawnione. W swoich dziennikach często wspominał o tym trudnym, choć intensywnym związku.

8. Prywatne archiwum artystyczne

Pisarz prowadził szczegółowy dziennik, w którym zapisywał nie tylko swoje przemyślenia, ale także codzienne zdarzenia. To prywatne archiwum nadal czeka na pełne odkrycie.

9. Fascynacja Wschodem

Miłosz był zafascynowany kulturą Dalekiego Wschodu. Studiował buddyzm oraz literaturę chińską i japońską, co często znajdowało odzwierciedlenie w jego twórczości, jak np. wierszach „Łąka” czy „Późna dojrzałość”.

10. Kompleks winy

Po wyemigrowaniu do Francji, Miłosz przez długi czas zmagał się z poczuciem winy związanym z opuszczeniem kraju. To doświadczenie stało się źródłem głębokiej refleksji w jego poezji. Przykładem takich dzieł są wiersze „Wiek nowy” i „Dwór”.

W 1980 r. Czesław Miłosz doświadczył prawdziwej sławy. To właśnie wtedy odebrał Literacką Nagrodę Nobla. Fot. Consolidated News Pictures/ Getty Images
W 1980 r. Czesław Miłosz doświadczył prawdziwej sławy. To właśnie wtedy odebrał Literacką Nagrodę Nobla. Fot. Consolidated News Pictures/ Getty Images

11. Poeta z wyboru

Choć Miłosz zdobył wykształcenie prawnicze, nigdy nie pracował w zawodzie. Jego życiową pasją była literatura, którą traktował jako powołanie.

12. Życie w Kalifornii

W latach 60. Miłosz osiedlił się w Kalifornii, gdzie pracował jako profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim. Było to dla niego miejsce odosobnienia, ale również inspiracji.

13. Przyjaźń z Tomaszem Mannem

W listopadzie 2024 r. do kin wejdzie nowy film Ridleya Scotta „Gladiator 2”. Fot. Gareth Cattermole/ Getty Images

Ridley Scott i jego „Gladiator 2”. Filmowe oblicza słynnego reżysera

Kultura

Podczas swojego pobytu we Francji poeta nawiązał bliską znajomość z Tomaszem Mannem, z którym dzielił podobne poglądy na temat literatury i polityki.

14. Miłość do kawy

Pisarz był zapalonym kawoszem. Twierdził, że bez filiżanki mocnej kawy nie byłby w stanie tworzyć.

15. Filozoficzna pasja

Miłosz fascynował się filozofią, zwłaszcza myślą egzystencjalną i mistyczną. Jego poezja zawiera elementy głębokich rozważań filozoficznych, o czym świadczy tom poetycki „Ocalenie”.

Czesław Miłosz był szczególnie doceniany przez krytyków za niezwykłą erudycję, wrażliwość oraz zdolność do łączenia różnorodnych tradycji kulturowych. Fot. Jerzy Undro/ PAP
Czesław Miłosz był szczególnie doceniany przez krytyków za niezwykłą erudycję, wrażliwość oraz zdolność do łączenia różnorodnych tradycji kulturowych. Fot. Jerzy Undro/ PAP

16. Nagroda Nobla jako wielkie zaskoczenie

Pociągiem dojedziesz do wielu pięknych miejsc w Polsce. Fot. Shutterstock/ CrispyPork

Mało znane miejsca w Polsce, do których dojedziesz pociągiem

Kultura

Czesław Miłosz nigdy nie spodziewał się, że otrzyma Nobla. Wiadomość o wyróżnieniu zaskoczyła go podczas wykładu na uniwersytecie.

17. Dom w Berkeley

Miłosz mieszkał przez wiele lat w skromnym domu w Berkeley, który był jego oazą spokoju i miejscem, gdzie powstało wiele jego utworów.

18. Pasja do muzyki

Poeta był melomanem. Uwielbiał muzykę klasyczną, zwłaszcza utwory Bacha i Beethovena, które często towarzyszyły mu podczas pracy twórczej.

19. Relacje z literackimi gigantami

Czesław Miłosz przyjaźnił się z wieloma wybitnymi pisarzami, takimi jak Zbigniew Herbert czy Wisława Szymborska, choć często ich relacje były pełne napięć i rywalizacji.

20. Wpływ religii na twórczość

Miłosz, choć zdeklarowany agnostyk, przez całe życie poszukiwał odpowiedzi na fundamentalne pytania religijne. W jego twórczości wyraźnie przebija temat duchowości, co wyróżnia ją na tle literatury XX wieku.

AZ
Więcej na ten temat