Teatr

„Nie ma”. Sztuka na podstawie książki Mariusza Szczygła w TVP VOD

Kadr ze spektaklu „Nie ma” prezentuje aktorów, którzy występują w przedstawieniu: Jerzego Walczaka, Małgorzatę Majewską, Joannę Przybyłowską, Daniela „Czaczę” Antoniewicza. Cała czwórka znajduje się w jasnym pomieszczeniu z kolumnami.
Sztuka „Nie ma” powstała na podstawie książki o tym samym tytule, której autorem jest Mariusz Szczygieł. Fot. Maurycy Stankiewicz
podpis źródła zdjęcia

Teatr Telewizji zaprasza na spektakl „Nie ma” na podstawie prozy Mariusza Szczygła w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej. W inscenizacji występuje również autor książki. Przedstawienie jest już dostępne za darmo w serwisie TVP VOD.

O czym opowiada spektakl „Nie ma”?

„Nie ma” jest sztuką o pamięci, która wpisuje się w „intymność własnych wspomnień i dotkliwego braku czegoś, co kiedyś istniało, a teraz tego nie ma”. To adaptacja fragmentów książki Mariusza Szczygła wydanej pod tym samym tytułem.

W ukazanych historiach twórcy poruszają problem niemożliwości zatrzymania czasu, minionych wydarzeń oraz osób, które kochaliśmy, a które już odeszły. To, co dzieje się teraz, może już za chwilę stać się przeszłością. Każdemu pozostaje jedynie raport jego własnej pamięci. Opowiadane historie służą temu, aby dowiedzieć się, kim jesteśmy i jak dotrzeć do tego, czego już nie ma, a co nadal jest „naszym osobistym »nie ma«”.

W spektaklu „Nie ma” występują aktorzy z Teatru Żydowskiego w Warszawie, którzy zagrali w scenicznej wersji sztuki. Fot. Maurycy Stankiewicz/ TVP
W spektaklu „Nie ma” występują aktorzy z Teatru Żydowskiego w Warszawie, którzy zagrali w scenicznej wersji sztuki. Fot. Maurycy Stankiewicz/ TVP

Obsada w inscenizacji „Nie ma”

Premiera sztuki odbyła się w 2020 r. w warszawskim Teatrze Żydowskim. W jej telewizyjnej adaptacji występują aktorzy, którzy wzięli udział w scenicznym przedstawieniu: Jerzy Walczak, Małgorzata Majewska, Joanna Przybyłowska, Daniel „Czacza” Antoniewicz, Marcin Błaszak. W inscenizacji Teatru Telewizji pojawia się również autor książki Mariusz Szczygieł.

Osobista sztuka o przeszłości

Spektakl „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” opowiada o procesie umierania ojca reżysera i autora sztuki Mateusza Pakuły. Fot. Arsen Petrovych/ TVP

„Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” w TVP VOD

Teatr

„Spektakl jest o lekturze książki i o tym, jak tekst bierze nas »w posiadanie«, o jego widmologicznej mocy wdzierania się w nas. Jak zaczynają żyć w nas postaci, o których czytamy, co w nas uruchamiają, jak stają się nami. Jest też o autorze, w którego pamięci zamieszkują ci, których już nie ma. Myślę, że tak jest z każdym z nas – umarli mieszkają teraz u nas” – powiedziała reżyserka i współautorka adaptacji, Agnieszka Lipiec-Wróblewska.

„To bardzo poruszające przedstawienie, w oryginalny i wrażliwy sposób podejmujące wątki książki Mariusza Szczygła. Udział autora w tym spektaklu nadaje mu szczególnie osobisty charakter, ale jednocześnie sprawia, że jego tematyka może stać się bliska każdemu widzowi. Premiera telewizyjna sztuki »Nie ma« przywraca życie przedsięwzięciu, które Agnieszka Lipiec-Wróblewska pierwotnie zrealizowała jako internetowy projekt Teatru Żydowskiego” – mówił Wojciech Majcherek, zastępca dyrektora Teatru Telewizji.

Gdzie można obejrzeć spektakl „Nie ma”?

Telewizyjna premiera inscenizacji na podstawie książki Mariusz Szczygła odbyła się 29 października w TVP Kultura. Spektakl „Nie ma” można już oglądać za darmo w serwisie TVP VOD.

MJ
Więcej na ten temat