Teatr Telewizji nie tylko przeżywa odrodzenie, ale wręcz rozkwita. Docelowo w każdym sezonie (od września do czerwca) w TVP1 i TVP Kultura będzie można obejrzeć ok. 40 premierowych spektakli. Co więcej, wraca także cykl „Scena Młodego Widza”, który dostanie swoje własne pasmo programowe. Każdy, kto jest spragniony wszelkich informacji na temat Teatru Telewizji będzie mógł je znaleźć na odświeżonej stronie internetowej.
Największym tegorocznym sukcesem Teatru Telewizji była premiera spektaklu „Wizyta starszej pani”. Obejrzało ją 564 tys. widzów. Imponująco wygląda także ogólna oglądalność Teatru Telewizji w serwisie TVP VOD: od 2023 do 2024 r. wzrosła o ok. 300 tys. wyświetleń.
Co jeszcze przyniesie wiosna w Teatrze Telewizji? Zobaczymy m.in. premiery głośnych sztuk współczesnych i klasycznych realizowane przez wybitnych twórców teatralnych i filmowych. Spektakle będzie można oglądać w poniedziałki o godz. 20:30 w TVP1 oraz we wtorki o godz. 20:00 w TVP Kultura.
Dyrektor Teatru Telewizji, Michał Kotański, zapowiedział, że twórcy dostaną teraz więcej czasu na realizację swoich projektów. Wzrosną także fundusze przeznaczone na ten cel. Dzięki temu spektakle zyskają na jakości, a ich autorzy będą mieli lepszy komfort pracy.
Powroty i debiuty w Teatrze Telewizji
Po niemal 20 latach przerwy do pracy w Teatrze Telewizji wraca Wojciech Smarzowski. Wyreżyseruje przedstawienie „Winny” na podstawie tekstu Stanisława Brejdyganta, który zagra główną rolę. Premiera 19 maja w TVP1.
Z kolei Paweł Demirski zadebiutuje w Teatrze Telewizji i przygotuje inscenizację swojej sztuki „W imię Jakuba S.”. W obsadzie spektaklu znaleźli się m.in.: Jacek Poniedziałek, Małgorzata Kożuchowska, Marcin Czarnik i Filip Pławiak. Premiera 5 maja w TVP1.

Jan Holoubek wielokrotnie pracował już dla Teatru Telewizji jako operator. Tym razem jednak zajął się scenariuszem telewizyjnym oraz reżyserią klasycznego dramatu Maxa Frischa „Biedermann i podpalacze” z Andrzejem Sewerynem w roli tytułowej. Premiera 26 maja w TVP1.
Krzysztof Zanussi tak ucieszył się propozycją powrotu na największą scenę świata, że był gotowy napisać tekst dramatu przez weekend. Szczęśliwie miał jednak więcej czasu i stworzył scenariusz złożony z dwóch jednoaktówek, zatytułowany „CV”. Zagrają m.in.: Marcin i Jędrzej Hycnarowie, Karolina Porcari oraz Katarzyna Łubik. Premiera 2 czerwca w TVP1.

Specjalnym wydarzeniem będzie projekt przygotowany przez Agnieszkę Glińską „Po co ten spacerek?”, w którym wiersze współczesnych polskich poetów (m.in. Czesława Miłosza, Adama Zagajewskiego, Zbigniewa Herberta i Tadeusza Różewicza) przedstawi Maja Komorowska.
„Być może mowa wiązana w takim wykonaniu będzie antidotum na naszą mało wykwintną mowę codzienną” – tak skomentował przedstawienie Wojciech Majcherek, zastępca dyrektora Teatru Telewizji. „Po co ten spacerek?” zainauguruje cykl widowisk poetyckich w Teatrze TV. Premiera 14 kwietnia w TVP1.

Ze sceny teatralnej na mały ekran
Wiosną w Teatrze Telewizji zobaczymy także kolejne rejestracje najciekawszych spektakli z teatrów repertuarowych. Pierwszą premierą było entuzjastycznie przyjęte przez widzów „Pogo” Jakuba Sieczki w reżyserii Kingi Dębskiej (przeniesienie z Teatru Polonia w Warszawie).
17 marca o godz. 20:30 w TVP1 emisja kultowego „Kwartetu dla czterech aktorów” Bogusława Schaeffera w reżyserii Mikołaja Grabowskiego z Teatru STU.
28 kwietnia (godz. 20:30), gdy zakwitną już kasztany, ale jeszcze przed maturami, gratka dla widzów w każdym wieku, czyli współczesna inscenizacja „Zemsty” Aleksandra Fredry w reżyserii Michała Zadary i z Maciejem Stuhrem w roli Papkina. To przeniesienie z Teatru Komedia w Warszawie.

Natomiast 27 maja w TVP Kultura o godz. 20:00 coś dla fanów nurtu alternatywnego, czyli opowieść performatywna „Cezary idzie na wojnę”, zrealizowana przez Cezarego Tomaszewskiego w Teatrze Komuna Warszawa.
Kochajcie teatr, młodzi widzowie!
Wielu dorosłych miłośników Teatru Telewizji wychowało się na spektaklach pokazywanych w ramach „Sceny Młodego Widza”. Z czasem cykl zniknął z programu, ale kilkanaście archiwalnych przedstawień można teraz zobaczyć w serwisie TVP VOD.
W tym roku „Scena Młodego Widza” powróci. Niedługo zostanie zarejestrowane przedstawienie z Nowego Teatru w Warszawie, zatytułowane „Człowiek jaki jest, każdy widzi”. Spektakl powstał na podstawie książki Marzeny Matuszak, reżyserowała Katarzyna Minkowska, a występują m.in.: Bartosz Bielenia, Jan Sobolewski, Piotr Polak i Ewelina Pankowska. Główną bohaterką spektaklu jest mała Yetinka, która wciąż zadaje trudne pytania, a najbardziej chce się dowiedzieć, jaki naprawdę jest człowiek.
Do realizacji spektaklu na podstawie powieści „Książka wszystkich rzeczy” Guusa Kuijera, nagrodzonej prestiżową Astrid Lindgren Memorial Award, przymierza się Karolina Maciejaszek, reżyserka i performerka. Kuijer opisuje problem przemocy domowej nie tyle w sposób publicystyczny, co częściowo nawet surrealny. Źródła tej przemocy widzi w patriarchacie, fanatycznej religijności czy opacznie rozumianych tradycyjnych wartościach rodzinnych. Spektakl ma pokazać ten trudny problem w sposób przystępny dla młodej widowni.
Przedstawienia w ramach cyklu „Scena Młodego Widza” będą emitowane raz w miesiącu. Data i godzina pierwszej premiery nie zostały jeszcze ogłoszone.
Porozmawiajmy o Teatrze Telewizji
Premierom poniedziałkowego Teatru TV wciąż będzie towarzyszyć cykl „Postscriptum”, czyli rozmowy z twórcami prowadzone przez Grażynę Torbicką i Agnieszkę Szydłowską.
Pojawił się już także pierwszy odcinek podcastu Teatru Telewizji. Jan Czapliński gościł w nim Mateusza Pakułę, autora i reżysera głośnego spektaklu „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”.
Kolejną wiosenną niespodzianką dla widzów jest odświeżona strona internetowa Teatru Telewizji. Poza nowym wyglądem zyskała także funkcjonalności, które ułatwiają śledzenie najnowszych informacji. Tam znajdą się również wszystkie odcinki cyklu „Postscriptum” oraz podcastu Jana Czaplińskiego. Ponadto strona umożliwi użytkownikom dostęp do bogatego archiwum spektakli Teatru TV, ale na to trzeba będzie poczekać jeszcze kilka tygodni.