Wiosną w Teatrze Telewizji zobaczymy premiery głośnych sztuk współczesnych, a także adaptacje klasycznych tytułów, które zrealizowali wybitni twórcy teatralni i filmowi. Ekranowe spektakle można oglądać w dwóch pasmach programowych – w poniedziałki o godz. 20:30 w TVP1 oraz we wtorki o godz. 20:00 na antenie TVP Kultura.
Wielkie powroty i zaskakujące debiuty
Po latach przerwy do Teatru Telewizji powraca Wojciech Smarzowski. Wyreżyseruje on przedstawienie „Winny” na podstawie tekstu Stanisława Brejdyganta, który zagra też główną rolę. Na telewizyjnej scenie jako reżyser zadebiutuje Paweł Demirski. Słynny dramatopisarz przygotował inscenizację swojej sztuki „W imię Jakuba S.”, a w jej obsadzie znaleźli się: Jacek Poniedziałek, Małgorzata Kożuchowska, Marcin Czarnik, Filip Pławiak, Marta Malikowska, Monika Frajczyk i Marcin Bubółka.
Po raz pierwszy w roli reżysera ekranowego spektaklu wystąpi także Jan Holoubek. Zrealizuje klasyczny dramat Maxa Frischa „Biedermann i podpalacze” z Andrzejem Sewerynem w roli tytułowej. Z kolei Krzysztof Zanussi wystawi autorską sztukę „CV” z Marcinem i Jędrzejem Hycnarami. Specjalnym wydarzeniem będzie projekt Agnieszki Glińskiej pod tytułem „Po co ten spacerek?”, w którym wiersze polskich poetów zaprezentuje Maja Komorowska. Premiera tego spektaklu zainauguruje cykl poetyckich widowisk w Teatrze Telewizji.

Znane i doceniane spektakle
Wiosną Teatr Telewizji będzie kontynuować rejestracje najważniejszych przedstawień ze scen teatralnych. Nową ramówkę otworzyło „Pogo” Jakuba Sieczki w reżyserii Kingi Dębskiej (sztuka przeniesiona z Teatru Polonia w Warszawie). Po 34 latach od pierwszej ekranowej rejestracji Telewizja Polska wyemituje kultowy „Kwartet dla czterech aktorów” Bogusława Schaeffera w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Z kolei Anna Smolar zaprezentuje „Melodramat” z Teatru Powszechnego w Warszawie.
Przed maturami Teatr Telewizji zaprosi widzów na „Zemstę” Aleksandra Fredry w reżyserii Michała Zadary z Teatru Komedia w Warszawie. W maju TVP Kultura pokaże telewizyjną premierę autorskiego przedstawienia Cezarego Tomaszewskiego pod tytułem „Cezary idzie na wojnę”. W dalszych planach telewizyjnej sceny jest rejestracja wznowionego przedstawienia „Wycinka” Thomasa Bernharda w reżyserii Krystiana Lupy.
Kolejne plany Teatru Telewizji
Premierom poniedziałkowych spektakli nadal będzie towarzyszyć program „Postscriptum”, w którym rozmowy z twórcami prowadzą Grażyna Torbicka i Agnieszka Szydłowska. Planowana jest także inauguracja cyklu podcastów Teatru Telewizji prowadzonych przez Jana Czaplińskiego. Rozmowy z autorami pozwolą na poszerzanie kontekstów prezentowanych inscenizacji, a także na pogłębienie refleksji.
To jednak nie wszystko! Wiosną zapraszamy widzów na inaugurację odświeżonej strony internetowej Teatru Telewizji, która poza nowym wyglądem zyska także na funkcjonalności, co ułatwi śledzenie aktualności. Nowa strona otworzy dostęp do bogatego archiwum telewizyjnych spektakli.
Natomiast 17 marca rozpocznie się nabór tekstów do pierwszej edycji konkursu Narracje Nieobecne na scenariusz dla Teatru Telewizji. Tematem, wokół którego skupią się uczestnicy, będzie pandemia COVID. Werdykt zostanie ogłoszony podczas tegorocznego Festiwalu „Dwa Teatry”, a zwycięski tekst będzie realizowany przez scenę telewizyjną.
Festiwalowe podsumowanie sezonu
Znamy już datę XXIV edycji Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa Teatry” w Sopocie. Wydarzenie zostało zaplanowane w dniach 27–30 czerwca 2025 r. Będzie ono podsumowaniem mijającego sezonu i wielkim świętem Teatru Telewizji. Oprócz pokazów spektakli i słuchowisk organizatorzy przygotowują szereg imprez towarzyszących, dyskusji oraz galę finałową, która będzie transmitowana w TVP Kultura. Tego samego dnia telewizyjna Jedynka pokaże spektakl odznaczony Grand Prix.