Teatr

Chór kobiet doświadczonych wojną. „Matki. Pieśń na czas wojny” w Teatrze Telewizji

24 lutego minęły trzy lata od inwazji rosyjskich wojsk na Ukrainę. Tego dnia Teatr Telewizji pokazał głośne przedstawienie o kobietach dotkniętych wojną, a także innymi trudnymi doświadczeniami. Telewizyjna premiera spektaklu „Matki. Pieśń na czas wojny” odbyła się 24 lutego w TVP1 i TVP VOD.

Chór cierpiących kobiet


Spektakl nie jest bezpośrednią relacją świadków ostatnich wydarzeń zza wschodniej granicy. Twórcy widowiska prezentują odmienny sposób opowiadania o emocjach kobiet dotkniętych wojną i innymi trudnymi sytuacjami. Jednocześnie nawiązują do dawnych tradycji, takich jak chór żeński z VII w. p.n.e.

W przedstawieniu bohaterki śpiewają tradycyjne pieśni, recytują dziecięce wyliczanki, a także zaklęcia. Treści te są wymieszane z wypowiedziami politycznymi. W ten sposób autorzy ukazują traumę, która dotyka kolejne pokolenia kobiet.

W spektaklu „Matki. Pieśń na czas wojny” aktorki recytują m.in. dziecięce wyliczanki. Fot. Arsen Petrovych/ TVP
W spektaklu „Matki. Pieśń na czas wojny” aktorki recytują m.in. dziecięce wyliczanki. Fot. Arsen Petrovych/ TVP
W spektaklu „Wizyta starszej pani” Alfreda Illa zagrał Andrzej Grabowski, a postać nauczyciela wykreował Cezary Pazura. Fot. Waldemar Kompała/ TVP

Teatr Telewizji. Tragikomedia z Andrzejem Grabowskim w TVP VOD

Teatr

Bohaterki w różnym wieku


Widzowie obserwują dwadzieścia jeden aktorek występujących w przedstawieniu. To Ukrainki uciekające przed wojną, Białorusinki, które wyjechały z obawy przed reżimem panującym w kraju, a także Polki udzielające schronienia uchodźcom zza wschodniej granicy.

Różni je nie tylko pochodzenie, ale również wiek. Do obsady żeńskiego chóru twórcy wybrali osoby z różnych pokoleń. W momencie premiery najmłodsza z nich miała siedem lat, a najstarsza siedemdziesiąt jeden. Każda z kobiet – występujących na scenie – ma już polityczne doświadczenie, a także niełatwą życiową historię. Na scenie aktorki pojawiają się w zwykłych ubraniach, bez charakteryzacji i scenografii. Widząc jedynie pustą przestrzeń, publiczność z łatwością może się skupić na ich emocjach i przeżyciach, ukrytych w śpiewanych oraz recytowanych tekstach, oraz na gestach bohaterek.

W spektaklu „Matki. Pieśń na czas wojny” występują aktorki w różnym wieku. Fot. Arsen Petrovych/ TVP
W spektaklu „Matki. Pieśń na czas wojny” występują aktorki w różnym wieku. Fot. Arsen Petrovych/ TVP
Spektakl „Cząstki kobiety” opowiada o kobiecie, która straciła dziecko. Fot. Natalia Kabanow/ TR Warszawa

Głośny spektakl o kobiecej traumie. „Cząstki kobiety” w TVP VOD

Teatr

Sukces, który przekroczył granice


Spektakl „Matki. Pieśń na czas wojny” jest międzynarodową koprodukcją zrealizowaną m.in. przez Fundację Chór Kobiet, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Nowy Teatr w Warszawie, Euro Scene Festival w Lipsku czy Instytut Ukraiński. Teatralna premiera odbyła się we wrześniu 2023 r. w warszawskim Teatrze Powszechnym.

Od tamtego momentu zaczęła się podróż z przedstawieniem po różnych scenach i festiwalach nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Europy. Czasopismo „Nachtkritik” uznało je za jedno z najważniejszych wydarzeń sezonu w niemieckojęzycznym teatrze. Podczas 30. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi publiczność przyznała swoją nagrodę właśnie tej inscenizacji.

Największy sukces dla twórców przyszedł wraz z prestiżowym Festiwalem Teatralnym w Awinionie. Wówczas dzieło „Matki. Pieśń na czas wojny” zobaczyło około dziewięciu tysięcy widzów, którzy nagrodzili spektakl długimi owacjami na stojąco.

Spektakl „Matki. Pieśń na czas wojny” odniósł sukces w różnych krajach europejskich. Fot. Arsen Petrovych/ TVP
Spektakl „Matki. Pieśń na czas wojny” odniósł sukces w różnych krajach europejskich. Fot. Arsen Petrovych/ TVP

Dyrygentka ludzkich głosów i emocji


Reżyserką i autorką koncepcji przedstawienia „Matki. Pieśń na czas wojny” jest Marta Górnicka. To nie tylko twórczyni teatralna, ale także dyrygentka chóru. Zespół muzyczny stanowi istotny element jej kolejnych inscenizacji. Swoją twórczość pokazuje publiczności od 2010 r. Wówczas wystawiła spektakl „Tu mówi chór” w Instytucie Teatralnym w Warszawie. Sceniczne realizacje, w których występuje chór, stały się jej znakiem rozpoznawczym.

W 2018 r. odebrała nagrodę Paszport Polityki w kategorii teatr. Kapituła doceniła jej artystyczną wizję, która łączy na scenie ludzi „różnych płci, profesji i poglądów”. „Matki. Pieśń na czas wojny” to kontynuacja koncepcji teatru Górnickiej, którą reżyserka realizuje od kilkunastu lat.


Gdzie można obejrzeć spektakl „Matki. Pieśń na czas wojny”?


Premiera chóralnego przedstawienie Marty Górnickiej odbyła się 24 lutego w TVP1 i TVP VOD. Na platformie stremingowej Telewizji Polskiej jest dostępny za darmo odcinek programu „Postscriptum”, w którym Grażyna Torbicka rozmawiała z twórczyniami spektaklu.

ZOBACZ: odcinek programu „Postscriptum” z twórcami spektaklu „Matki. Pieśń na czas wojny”

Fot. główna: Arsen Petrovych/ TVP
Więcej na ten temat