Wiosną szyby samochodowe mają ciężki żywot. Zabrudzenia zebrane na jezdni i wystrzeliwane spod kół jadących pojazdów sprawiają, że tłuką się one na potęgę. Z tzw. pająkiem nie można jeździć. Taki pojazd nie spełnia warunków technicznych. Ile wynosi zatem mandat za pękniętą szybę w samochodzie?
Wiosna to czas... pękających szyb w samochodach. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że na drogach cały czas zalega duża ilość zabrudzeń i kamieni. Te często były sypane razem z solą zimą. Wystarczy, że taki kamień złapie bieżnik opony i wystrzeli go w kierunku innego pojazdu. Trafienie w szybę zazwyczaj kończy się powstaniem odprysku lub tzw. pająka.
Czy za pękniętą szybę w aucie można dostać mandat?
Policjanci zatrzymują pojazd do kontroli drogowej. Widzą od razu pękniętą szybę przednią. Jak mogą zareagować? Kierowcę mogą spotkać tak naprawdę aż dwie sankcje. Bo funkcjonariusze mają pełne prawo:
- odebrać kierującemu dowód rejestracyjny pojazdu, a nawet wycofać samochód z ruchu. W drugim z przypadków auto nie będzie mogło na kołach odjechać z miejsca kontroli drogowej.
- wystawić kierującemu mandat karny. Ten na podstawie art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń może opiewać na kwotę wynoszącą od 20 do 3000 zł. Choć funkcjonariusze często rezygnują z postępowania mandatowego. Zamiast grzywny wypisują kierowcy pouczenie.
Przeczytaj także: Kiedy opony trzeba wymienić na nowe? Tych objawów nie ignoruj
Kiedy za pękniętą szybę można dostać mandat?
Podstawowe przypadki są tak naprawdę dwa. Kara jest możliwa przede wszystkim wtedy, gdy:
- odprysk lub rozchodzące się uszkodzenie znajdują się w polu widzenia kierowcy. To okoliczność, która tak naprawdę dyskwalifikuje szybę z dalszej eksploatacji, bo może powodować refleksy świetlne, które oślepią kierującego.
- tzw. pająk jest naprawdę dużych rozmiarów i widać, że cały czas się rozchodzi. Uszkodzenie pogłębia się.
Przeczytaj także: W jakich przypadkach działa regres z OC? Kierowcy średnio oddają nawet 22 tys. zł
Za pękniętą szybę auto nie przejdzie również przeglądu technicznego
Może się okazać, że samochód z pękniętą szybą nie zostanie wyłapany przez patrol policji. To jednak nie oznacza dla kierowcy okoliczności łagodzącej. Bo auto prędzej lub później będzie musiało pojawić się na przeglądzie technicznym. Tam diagnosta również powinien podjąć reakcję. Uszkodzenie szyby sprawia, że powinien odmówić przedłużenia ważności badania technicznego. Przynajmniej do czasu usunięcia uszkodzenia. Dopiero po wymianie szyby pojazd może uzyskać pozytywny wynik badania w stacji kontroli pojazdów.