Moto

Strefa ruchu, strefa zamieszkania i droga wewnętrzna - ważne różnice

Strefa ruchu znak. Fot. Shutterstock
Strefa ruchu znak. Fot. Shutterstock

Strefa ruchu, strefa zamieszkania oraz droga wewnętrzna to obszary, na których występują określone zasady ruchu. Kierowcy powinni uważać między innymi na to, gdzie parkują oraz z jaką prędkością się poruszają. Za nieprzestrzeganie zasad grożą mandaty, a nawet kosztowne odholowanie auta.

Strefa ruchu oznaczona jest zawsze odpowiednią tablicą z napisem "strefa ruchu". O strefie zamieszkania informuje natomiast charakterystyczny, niebieski znak z symbolami dziecka biegnącego za piłką, dorosłogo, domu i pojazdu. Drogę wewnętrzną wskazuje tablica z takim właśnie napisem.

Czym jest strefa ruchu?

Strefy ruchu występują najczęściej na prywatnych terenach lub w miejscach, gdzie ruch powinien być "uspokojony", na przykład ze względu na pieszych czy gęste zabudowania lub wąskie ulice. W strefie ruchu obowiązują te same zasady, co na drogach publicznych - między innymi dotyczące prędkości czy parkowania oraz pierwszeństwa. W ten sposób, na przykład na parkingu pod supermarketem, które często są oznaczone właśnie jako strefy ruchu, kierowcy muszą przestrzegać zasad i łatwiej, na przykład w przypadku kolizji, wskazać sprawcę zdarzenia. Z tego względu na terenie strefy ruchu do interwencji uprawnieni są zarówno policjanci jak i straż miejska. Wyjątkową strefą ruchu jest strefa ograniczonej prędkości - informuje o niej biała tablica z podanym ograniczeniem prędkości, które obowiązuje na terenie całej takiej strefy.

Jakie przepisy obowiązują w strefie zamieszkania?

Strefy zamieszkania, oznaczone niebieskim znakiem D-40 z symbolami dziecka, dorosłego, pojazdu i domu, są specyficznymi obszarami najczęściej wyznaczanymi na osiedlach mieszkaniowych. W tych strefach obowiązują szczególne zasady mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców. Kierowcy muszą przestrzegać ograniczenia prędkości do 20 km/h oraz parkować wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. Piesi i rowerzyści mają pierwszeństwo przed pojazdami i mogą korzystać z całej szerokości jezdni, a dzieci do lat siedmiu mogą przebywać bez opieki. Przy wyjeździe ze strefy zamieszkania kierujący pojazdem musi ustąpić pierwszeństwa innym pojazdom, gdyż jest to traktowane jako włączanie się do ruchu.

Przepisy na drogach wewnętrznych

Drogi wewnętrzne to wszystkie drogi niezaliczone do żadnej kategorii dróg publicznych, w szczególności drogi znajdujące się na osiedlach mieszkaniowych, terenach centrów handlowych, w garażach wielostanowiskowych czy na parkingach lub generalnie na terenach prywatnych. Oznaczone są znakiem D-46 z białym tłem i czarnym napisem "droga wewnętrzna". Na tych drogach co do zasady nie obowiązują przepisy ruchu drogowego, jednak zarządca terenu może wprowadzić własne zasady organizacji ruchu, na przykład dotyczące prędkości czy zasad parkowania. Co istotne, wjazd na drogę wewnętrzną i wyjazd z niej traktowane są jako włączanie się do ruchu, co oznacza konieczność ustąpienia pierwszeństwa innym pojazdom.
Więcej na ten temat