Moto

Nowe kamery w Niemczech. W ich oku kierowcy z telefonami

Fotoradar ustawiony przy drodze w Niemczech (fot. shutterstock.com)
Fotoradar ustawiony przy drodze w Niemczech (fot. shutterstock.com)

Nadrenia-Palatynat jako pierwszy kraj związkowy w Niemczech wprowadził prawne podstawy do stosowania tzw. fotoradarów na telefony komórkowe. Specjalne kamery o wysokiej rozdzielczości, znane jako system Monocam, mają na celu wykrywanie kierowców korzystających z telefonów komórkowych podczas jazdy, co stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa drogowego.

System Monocam działa w prosty, ale skuteczny sposób. Kamery o wysokiej rozdzielczości, umieszczone na mostach autostrady, skierowane są w dół i fotografują wnętrze samochodu przez przednią szybę. Urządzenie wykrywa telefony komórkowe w obszarze kierowcy oraz charakterystyczną pozycję dłoni. Gdy oba te kryteria są spełnione, kamera wykonuje zdjęcie. Następnie przeszkoleni policjanci oceniają obrazy, ponieważ nie wszystkie zarejestrowane sytuacje są jednoznaczne.


Korzystanie z telefonów komórkowych czy tabletów podczas jazdy - bez zestawu głośnomówiącego - jest zabronione w Niemczech. Do tej pory policja miała jednak trudności z egzekwowaniem tych przepisów. Nowelizacja ustawy o policji w Nadrenii-Palatynacie umożliwia teraz legalne wykorzystanie systemu Monocam.


Przeczytaj także: Czy na pustej drodze dwupasmowej można jechać lewym pasem? Grozi za to mandat?


System został już przetestowany w 2022 roku w regionach Trier i Mainz. Podczas pierwszej fazy testów,w ciągu 46 dni kontroli wykryto 327 naruszeń.


Minister spraw wewnętrznych Michael Ebling (SPD) podkreślił, że w samym 2022 roku w Rheinland-Pfalz doszło do 1041 wypadków, które można przypisać rozproszeniu uwagi. Jak zaznaczył: "Każdy z nich to jeden za dużo. Za pomocą tej przyszłościowej technologii chcemy wspólnie z policją zmniejszyć liczbę wypadków spowodowanych rozproszeniem uwagi."

Kary za używanie telefonu za kierownicą w Niemczech

W Niemczech obowiązują surowe kary za korzystanie z telefonu podczas jazdy. Podstawowa kara to grzywna w wysokości 100 euro i jeden punkt karny w centralnym rejestrze w Flensburgu. W poważniejszych przypadkach grzywna wzrasta do 150 euro, dwa punkty karne i miesięczny zakaz prowadzenia pojazdów. Za szczególnie rażące naruszenia kara wzrasta do 200 euro, również z dwoma punktami i miesięcznym zakazem prowadzenia pojazdów.


Na razie władze planują zakup tylko jednego urządzenia, ale docelowo wszystkie pięć prezydiów policji w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat ma zostać wyposażonych w własne kamery Monocam. Także inne kraje związkowe uważnie obserwują eksperyment, co może doprowadzić do ogólnokrajowego wdrożenia tej technologii w niedalekiej przyszłości. W Holandii podobne urządzenia są już regularnie używane.


Podczas testów kierowcy byli informowani o monitoringu za pomocą specjalnie zaprojektowanego piktogramu z napisem "Überwachung Handyverbot" (Monitoring zakazu używania telefonów) oraz ilustracją kamery.


Przeczytaj także: Zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące. Czy nadal konieczna jest wizyta w urzędzie do odzyskania uprawnień?

Więcej na ten temat