Kultura

To on zapewnił Marii Skłodowskiej-Curie Nagrodę Nobla. Historia polonu

Czarno-białe zdjęcie Marii Skłodowskiej-Curie i jej męża Piotra Curie. Kobieta ubrana w suknię z XIX wieku trzyma w ręku próbówkę laboratoryjną.
Rewolucyjne odkrycie Marii Skłodowskiej-Curie i jej męża w znacznym stopniu przyczyniło się do postępu technologicznego i rozwoju wielu dziedzin nauki, m.in. chemii i medycyny. Fot. ullstein bild Dtl/ Getty Images
podpis źródła zdjęcia

18 lipca 1898 r. Maria Skłodowska-Curie oraz Pierre Curie poinformowali opinię publiczną o odkryciu polonu. Był to pierwszy z dwóch zidentyfikowanych przez nich pierwiastków. Dzięki temu chemiczka, która zmarła 4 lipca 1834 r., czyli dokładnie 90 lat temu, jako pierwsza kobieta w historii otrzymała Nagrodę Nobla.

Polon, odkryty przez małżeństwo Curie, to pierwiastek o liczbie atomowej 84, który został nazwany na cześć Polski. Skłodowska-Curie wybrała taką nazwę, ponieważ chciała zwrócić uwagę opinii międzynarodowej na sytuację jej ojczyny – wówczas znajdującej się pod zaborami.
Maria Skłodowska-Curie została pierwszą kobietą w historii, która otrzymała Nagrodę Nobla. Fot. George Rinhart/ Getty Images
Maria Skłodowska-Curie została pierwszą kobietą w historii, która otrzymała Nagrodę Nobla. Fot. George Rinhart/ Getty Images

Praca nad promieniotwórczością

Adam Słodowy prowadził jeden z najpopularniejszych programów w historii Telewizji Polskiej (fot. TVP).

To on prowadził program „Zrób to sam”. Kim był Adam Słodowy?

Kultura

Badanie nad promieniotwórczością małżeństwo rozpoczęło w 1897 r., czyli dwa lata po odkryciu zjawiska promieniowania przez Henriego Becquerela. Obydwoje zajmowali się analizą minerału o nazwie blenda uranowa, który jest odpadem produkcyjnym z kopalni uranu.


Maria osobiście przerzucała łopatą tonę tej substancji, podgrzewała ją na palnikach w wielkich kadziach, mieszając długim prętem. Cała praca odbywała się w opuszczonym prosektorium przy ulicy Lhomond 42 w Paryżu, przekształconym przez małżonków Curie w laboratorium. Było to miejsce bardziej przypominające szopę aniżeli pracownię.


„Wszystko, czym dysponowali w tym laboratorium, było naprawdę nędzne, a jednak to tu robili badania, które doprowadziły do odkrycia i wydzielenia polonu i radu” – powiedział prof. Marcel Guillot, współpracownik Marii Skłodowskiej-Curie.


Małżonkowie Curie wspólnie opracowali metodę wskaźników promieniotwórczych, których użyli do zbadania blendy uranowej. Okazało się, że wykazuje ona wyższe promieniowanie niż sam uran. Idąc tym tropem, małżeństwu udało się ustalić, że blenda uranowa zawiera inny niż uran pierwiastek promieniotwórczy. Tak właśnie odkryto polon.

Maria Skłodowska-Curie jest jedną z pięciu osób, które otrzymały Nagrodę Nobla więcej niż raz. Fot. ullstein bild Dtl/ Getty Images
Maria Skłodowska-Curie jest jedną z pięciu osób, które otrzymały Nagrodę Nobla więcej niż raz. Fot. ullstein bild Dtl/ Getty Images

Pierwsza kobieta z Nagrodą Nobla

Krzysztof Ildefons Gałczyński urodził się dokładnie 120 lat temu, 23 stycznia 1905 r. Fot. Reprodukcja/ PAP

Jego wiersz był w filmie Ridleya Scotta. Nieznane oblicze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

Kultura

Zafascynowana odkryciem polska chemiczka i fizyczka była gotowa do ciężkiej pracy i wielu wyrzeczeń, aby kontynuować pracę nad promieniotwórczością.


„Jestem z tych, którzy wierzą, że nauka jest czymś bardzo pięknym” – mówiła Maria Skłodowska-Curie.


Ten zapał i miłość do nauki doprowadziły do tego, że Maria Skłodowska-Curie została pierwszą kobietą w historii, która otrzymała Nagrodę Nobla. Jednak mało brakowało, a do nagrody byłby nominowany jedynie jej mąż.


Gdy w 1903 r. zgłaszano kandydatów do Nagrody Nobla z fizyki, otrzymali je Henri Becquerel i Pierre Curie. Francuska Akademia Nauk w liście do Komitetu Noblowskiego nie wspomniała o udziale Marii w badaniach nad promieniotwórczością. Potrzebna była interwencja męża naukowczyni, aby nie została ona pominięta przy wręczaniu nagrody.


Marii Skłodowskiej-Curie udało się udowodnić, jak bardzo zasługiwała na uznanie, gdy w 1911 r. otrzymała drugą Nagrodę Nobla z chemii za odkrycie polonu i radu, wydzielenie czystego radu i badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych. Tym samym stała się jedną z pięciu osób, które otrzymały Nagrodę Nobla więcej niż raz.

Wykorzystanie polonu

Maria Skłodowska-Curie jest jedyną osobą, która zdobyła Nagrodę Nobla w dwóch różnych dziedzinach naukowych. Fot. Wikimedia/ domena publiczna

Maria Skłodowska-Curie prywatnie. Jaka była słynna noblistka?

Kultura

Odkrycie polonu zmieniło świat, ponieważ ma on wiele zastosowań – zarówno w życiu codziennym, jak i w nauce. Od wielu lat stosuje się go do usuwania ładunków elektrostatycznych w technice drukarskiej i fotografii, a także jako źródło elektryczności oraz ciepła, m.in. w satelitach. A ponieważ jest on silnym źródłem promieniowania, to znajduje zastosowanie w chemii i medycynie. Wykorzystuje się go do niszczenia komórek nowotworowych oraz w technologii chemicznej – przy sporządzaniu stale świecących luminoforów.

MK
Więcej na ten temat