Kultura

To on stworzył „Schody do nieba”. Robert Plant i jego kariera w Led Zeppelin

Fot. C Brandon/Getty Images
Robert Plant na festiwalu WOMAD Charlton Park w Wiltshire w Anglii w lipcu 2012 r. Fot. C Brandon/Getty Images
podpis źródła zdjęcia

Robert Plant dla muzyki poświęcił naukę i porzucił dom. Osiągnął niebywały sukces, który sprawił, że dziś bez krztyny zwątpienia możemy nazywać go legendą estrady. Jak wyglądała droga wokalisty Led Zeppelin na szczyt muzycznej kariery?

Jak powstał Led Zeppelin?

Robert Plant urodził się 20 sierpnia 1948 r. w West Bromwich w zachodniej Anglii. Gdy był nastolatkiem, zafascynował się rock and rollem i zaczął występować z bluesowymi kapelami, przejmując rolę wokalisty. Jego muzyczną inspiracją był wówczas Elvis Presley.


Podczas jednego z wczesnych występów Roberta, muzyk został zauważony przez gitarzystę Jimmy’ego Page’a, który zaproponował mu współpracę przy jego nowym projekcie. Plant nie wahał się długo i dołączył do zespołu, w którego składzie grali także John Bonham oraz John Paul Jones. Wkrótce brytyjska kapela przyjęła nazwę Led Zeppelin.

Robert Plant podczas występu z zespołem Led Zeppelin ok. 1980 roku. Fot. Lester Cohen/Getty Images
Robert Plant podczas występu z zespołem Led Zeppelin ok. 1980 roku. Fot. Lester Cohen/Getty Images

Zobacz program „Legendy rocka” w TVP VOD

Wpływ Planta na sukces zespołu

Charakterystyczny wokal Planta o szerokiej skali głosu nadał utworom Zeppelinów niepowtarzalnego wyrazu, który wyniósł grupę na szczyt. Plant jest także wybitnym tekściarzem, o czym świadczy chociażby ogromny sukces ballady „Stairway to Heaven” („Led Zeppelin IV”), która po wydaniu w 1971 r. stała się najczęściej emitowanym utworem w historii rozgłośni radiowych.

Robert Plant występuje na festiwalu Lollapalooza w Sao Paulo w Brazylii w 2015 r. Fot. Mauricio Santana/Getty Images
Robert Plant występuje na festiwalu Lollapalooza w Sao Paulo w Brazylii w 2015 r. Fot. Mauricio Santana/Getty Images

Członkowie Led Zeppelin wylansowali dziesiątki rockowych klasyków, takich jak „Whole Lotta Love” (1969), „Dazed and Confused” (1969), Babe I’m Gonna Leave You” (1969), „Black Dog” (1971) czy „Kashmir” (1975). Ich muzyka to prawdziwa mieszanka gatunków i stylów muzycznych, jednak przede wszystkim stanowi połączenie rocka, folku, bluesa z zauważalnym wpływem m.in. soulu, funku oraz country. Na twórczości Led Zeppelin wzorowało się i nadal wzoruje wielu artystów muzycznych.

Największy głos rocka

Whitney Houston podczas występu na londyńskim stadionie Wembley, 15 maja 1988 r. Fot. Graham Wiltshire/Getty Images

Głos, który rozpalał serca i dotykał duszy. Whitney Houston: „Nie mam nic prócz miłości”

Kultura

Zespół Led Zeppelin zakończył swoją działalność po śmierci perkusisty Johna Bonhama w 1980 r. Wówczas Robert Plant postanowił rozpocząć karierę solową, ponownie eksperymentując z różnymi stylami muzycznymi. W utworach, które ujrzały światło dzienne po zawieszeniu zespołu, można wyczuć inspiracje muzyką Wschodu, popularną, jazzem czy bluesem. 


W 2009 r. Roberta Planta okrzyknięto „największym głosem w historii rocka”. W tym czasie został również uhonorowany Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi dla muzyki.

PG
Więcej na ten temat