Narwiański Park Narodowy (NPN) nazywany bywa polską Amazonią nie bez przyczyny. Obiekt ten jest położony wokół Narwi, będącej jedną z niewielu rzek na świecie, które płyną licznymi korytami, tworząc rozległą sieć kanałów. Gdzieniegdzie poprzecinane są wysepkami, które stanowią ostoję żyjących tutaj ptaków, w tym błotniaka stawowego – symbolu NPN.
Narwiański Park Narodowy to obiekt zajmujący obszar Niziny Północnopodlaskiej w Dolinie Górnej Narwi. Okalające go wody mają charakter rzeki wielokorytowej (płynącej wieloma korytami), tworząc kręte labirynty mniejszych i większych strumieni poprzecinane siedliskami ptactwa wodno-błotnego. Nic więc dziwnego, że Narew przywodzi na myśl amerykańską Amazonkę, a otaczający ją park nazywany jest polską Amazonią.

NPN został założony w lipcu 1996 r. na terenie województwa podlaskiego, w okolicach Białegostoku. Obiekt ten zajmuje odcinek doliny Narwi od miasta Suraż na południu po wieś Rzędzian na północy. To jedyny polski park narodowy bez wydzielonego obszaru ochrony ścisłej.
Podróż w odnogi Narwi i widok z lotu ptaka
W parku zakazano poruszania się łodziami z napędem spalinowym. Dozwolone jest natomiast wędkarstwo i kajakarstwo. Kajaki można wypożyczyć zarówno w pobliskim Surażu, jak i w Uhowie. Decydując się na spływ z Kurowa, należy przygotować się na ekstremum narwiańskich rozgałęzień, które z pewnością urozmaicą kajakarzom eksplorację tej unikatowej rzeki oraz umożliwią poznanie żyjących nad jej wodami licznych gatunków ptaków.
W Kurowie, Uhowie, Śliwnie, Łapach-Szołajdach, Kruszewie, Toplicu oraz Wólce Waniewskiej znajdziemy wieże obserwacyjne, z których także możemy obserwować ptaki. Jedna z nich jest mniej więcej w połowie drewnianej kładki, łączącej wsie Śliwno i Waniewo, z której mogą korzystać piesi oraz rowerzyści.

Fauna i flora
NPN to prawdziwy raj dla wędrujących ptaków wodnych, m.in. dla wodniczki. Wśród ptactwa, które tak chętnie wypoczywa nad Narwią po długich wędrówkach, można też wyróżnić trzy gatunki błotniaków. Najliczniejszym z nich jest wybrany na symbol parku błotniak stawowy, należący do ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych. W NPN można ponadto spotkać orła bielika, tchórza, gronostaja, bobra, jeża, piżmaka, sarnę, łosia, jelenia, dzika, a nawet kozę pospolitą czy też chronionego minoga ukraińskiego.

Jeśli zaś chodzi o florę, w NPN przeważa roślinność bagienna. Wśród około pięciuset gatunków roślin naczyniowych możemy wyróżnić objęte ochroną grzybienie białe, mieczyki dachówkowate, goryczki wąskolistne, goździki pyszne czy kukułki plamiste, krwiste i szerokolistne.
Narwiański Park Narodowy w TVP VOD
Więcej o Narwiańskim Parku Narodowym można dowiedzieć się, oglądając 9. odcinek programu „Polskie parki narodowe” na platformie TVP VOD. Po obiektach oprowadza nas Dariusz Gross, dziennikarz zafascynowany przyrodą, dzięki któremu mamy okazję zobaczyć parki narodowe z innej, zaskakującej perspektywy. Poznajemy je przez pryzmat pracy naukowców, którzy na co dzień zgłębiają sekrety ekosystemów.