Kultura

Tych produkcji nie zapomnimy. Najlepsze filmy i seriale Janusza Majewskiego

Janusz Majewski zmarł 10 stycznia 2024 r. w wieku 92 lat (fot. Jacek Dominski/ REPORTER/ EAST NEWS).
Janusz Majewski zmarł 10 stycznia 2024 r. w wieku 92 lat (fot. Jacek Dominski/ REPORTER/ EAST NEWS).
podpis źródła zdjęcia

Wybitny reżyser Janusz Majewski, który zmarł w nocy z 9 na 10 stycznia 2024 r., był jednym z najbardziej uznanych twórców polskiego kina. To właśnie on nakręcił produkcje takie jak niezapomniana komedia „C.K Dezerterzy” czy uwielbiany przez widzów serial „Królowa Bona” z Aleksandrą Śląską w roli głównej. Te dwie oraz wiele innych produkcji wspomnianego autora można obejrzeć w TVP VOD.

Janusz Majewski zmarł w wieku 92 lat (fot. Leszek Szymański/PAP).

Nie żyje Janusz Majewski. Wybitny reżyser miał 92 lata

Kultura

Janusz Majewski na świat przyszedł 5 sierpnia 1931 r. Był nie tylko reżyserem, ale również dramatopisarzem, scenarzystą i pisarzem. Uwielbiał międzywojenną kulturę, co wiązało się z przeżyciami, jakich doświadczył w dzieciństwie. Na dużym ekranie reżyser zadebiutował filmem „Sublokatorzy”, który przyniósł mu duże uznanie środowiska filmowego.


Następnie nakręcił m.in. takie obrazy jak „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię”, „Lokis. Rękopis profesora Wittembacha”, „Zazdrość i medycyna”, „Sprawa Gorgonowej” oraz słynny dramat obyczajowy „Zaklęte rewiry”.



Jako czynny reżyser pracował przez ponad 60 lat. Podczas swojej bogatej kariery zdobył szereg polskich i międzynarodowych nagród. W 2001 r. nagrodzony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w roku 2009 Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

„C.K. Dezerterzy” w TVP VOD

Niewątpliwie najbardziej znaną i popularną produkcją w dorobku słynnego reżysera była komedia „C.K. Dezerterzy”, która powstała w 1985 r. Przedstawia ona rozgrywającą się w 1918 r. historię żołnierzy jednego z austro-węgierskich garnizonów wojskowych. Zaczyna się w momencie, gdy do jednostki stacjonującej na prowincji przybywa nowy zastępca dowódcy, oberleutnant von Nogay (Wojciech Pokora). Austriak jest surowym służbistą, któremu marzy się, aby z wielonarodowościowej zbieraniny dekowników uczynić doborową kompanię. 


To nie do końca podoba się żołnierzom, w tym szeregowemu Janowi Kaniowskiemu (Marek Kondrat), zwanemu Kanią. Młody Polak razem z Węgrem Benedkiem (Zoltán Bezerédy) zaczyna więc obmyślać skomplikowany plan ucieczki. Nie uchodzi to uwadze żydowskiego krawca Habera (Wiktor Zborowski), który również pragnie przyłączyć się do przyjaciół planujących dezercję i dostarcza im czyste blankiety rozkazów wyjazdu, niezbędne w podróży po monarchii austro-wegierskiej. Potrzebne są jednak jeszcze pieniądze… 

ZOBACZ: „C.K. Dezerterzy” w TVP VOD

Komedię „C.K. Dezerterzy”, którą Janusz Majewski nakręcił w 1985 r., można obejrzeć w TVP VOD (fot. TVP/ mat. prasowe).
Komedię „C.K. Dezerterzy”, którą Janusz Majewski nakręcił w 1985 r., można obejrzeć w TVP VOD (fot. TVP/ mat. prasowe).

„Królowa Bona” w TVP VOD

Za drugą z najsłynniejszych produkcji Janusza Majewskiego można z całą pewnością uznać serial historyczny „Królowa Bona” z niezapomnianą Aleksandrą Śląską w roli głównej. Nakręcone w 1980 i 1981 r. odcinki opowiadają o losach tytułowej Bony Sforzy d'Aragony (Aleksandra Śląska), córki Giana Galeazzo Sforzy i jednocześnie żony króla Zygmunta Starego (Zdzisław Kozień). Ta niezwykle barwna i jednocześnie kontrowersyjna postać przybyła do Polski w 1518 r. Niemal z miejsca udało się jej zdobyć wpływ na swojego męża i prowadzoną przez niego politykę kraju.  


Ambicje, zuchwałość i bezpośrednie podejście królowej oraz jej śmiałe plany reform nie podobały się wielu osobom na monarszym dworze. Włoska arystokratka była jednak sprytniejsza niż jej przeciwnicy. Niestety jej intrygi powodowały również cierpienie. Zawzięcie atakowała Barbarę Radziwiłłównę (Anna Dymna), którą uznawała za niegodną małżeństwa z jej synem, Zygmuntem Augustem (Jerzy Zelnik). To doprowadziło do poważnych konfliktów w rodzie Jagiellonów. 

ZOBACZ: „Królowa Bona” w TVP VOD

Serial historyczny „Królowa Bona”, który Janusz Majewski wyreżyserował w 1980 i 1981 r., jest obecnie dostępny w TVP VOD (fot. TVP/ mat. prasowe).
Serial historyczny „Królowa Bona”, który Janusz Majewski wyreżyserował w 1980 i 1981 r., jest obecnie dostępny w TVP VOD (fot. TVP/ mat. prasowe).

„Siedlisko” w TVP VOD

Interesującym serialem w filmografii Janusza Majewskiego jest również „Siedlisko” nakręcone w 1998 r. To opowieść o losach malarki Marianny (Anna Dymna) i jej męża Krzysztofa (Leonard Pietraszak), którzy otrzymują w ramach spadku dom na Mazurach. Nie chcąc wyprowadzać się z miasta, decydują się sprzedać nadaną im nieruchomość. W tym celu muszą wybrać się do Ełku, aby załatwić formalności prawne. 


Wiedziona sentymentem kobieta pragnie jednak wcześniej zobaczyć po raz ostatni posiadłość, którą zapisała jej ciotka Róża. Tam Marianna, jeszcze jako dziecko i młoda dziewczyna, spędzała niemal wszystkie wakacje. Wizyta sprawia, że małżonkowie zmieniają swoją decyzję i podejmują się remontu majątku, do którego niedługo później się wprowadzają. Niebawem zaczynają wrastać w lokalną społeczność i środowisko, choć nie obywa się bez konfliktów i poważnych problemów.

ZOBACZ: „Siedlisko” w TVP VOD

„Siedlisko”, serial obyczajowy Janusza Majewskiego, można obejrzeć w TVP VOD (fot. TVP/ mat. prasowe).
„Siedlisko”, serial obyczajowy Janusza Majewskiego, można obejrzeć w TVP VOD (fot. TVP/ mat. prasowe).

„Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” w TVP VOD

Komedia „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” opowiada z kolei o jazzmanie (Maciej Stuhr), który w latach 50. XX w. wraca z Anglii do Polski. Mężczyzna razem z grupą przyjaciół i ekscentrycznych muzyków zakłada swingowy big-band, którego gwiazdą zostaje Modesta (Natalia Rybicka).


Zespół odnosi wielki sukces, a artysta szybko traci głowę dla wspomnianej uwodzicielskiej 
i tajemniczej femme fatale. Wkrótce zostają kochankami i ruszają razem w niezwykłą trasę koncertową po całej Polsce, zaś ich romans i znajomość zaczyna przypominać hollywoodzki film. Czy ich uczucie okaże się prawdziwe? 

ZOBACZ: „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” w TVP VOD

Komedia „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” znajduje się na platformie TVP VOD (fot. TVP/ mat. prasowe).
Komedia „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” znajduje się na platformie TVP VOD (fot. TVP/ mat. prasowe).

„Opowieści niezwykłe. Mistrz tańca” w TVP VOD

Niemal od początku Janusz Majewski nie ograniczał się jedynie do reżyserii. Napisał m.in. scenariusz do krótkometrażowego filmu Jerzego Gruzy „Opowieści niezwykłe. Mistrz tańca”, który powstał na podstawie noweli Józefa Korzeniowskiego „Narożna kamienica” i przedstawia historię pisarza żyjącego w drugiej połowie XX w.  


Mężczyznę, żyjącego w skromnym mieszkaniu, odwiedza pewnego dnia tajemniczy człowiek. Ma on na sobie strój sprzed ponad stu lat, ponadto wyróżnia się dziwnie brzmiącą barwą głosu, co słychać, gdy zaczyna opowiadać o wydarzeniach z XIX w. To wtedy Józef, jak ma na imię przybysz, spotkał dziwnego człowieka w czarnej pelerynie i cylindrze, który wyszeptał mu do ucha słowa: „Memento mori”. Przestraszony Józef próbuje uciec, ale nie jest w stanie się oddalić. Idzie więc z kompanem, nazywającym siebie mistrzem tańca, do lokalu w kamienicy. Tego samego dnia umiera kilka przebywających w niej osób. Kim jest zagadkowy mistrz tańca?


ZOBACZ: „Opowieści niezwykłe. Mistrz tańca” w TVP VOD

Film krótkometrażowy Jerzego Gruzy „Opowieści niezwykłe. Mistrz tańca”, do którego scenariusz napisał Janusz Majewski, jest obecnie dostępny w TVP VOD (fot. TVP/ mat. prasowe).
Film krótkometrażowy Jerzego Gruzy „Opowieści niezwykłe. Mistrz tańca”, do którego scenariusz napisał Janusz Majewski, jest obecnie dostępny w TVP VOD (fot. TVP/ mat. prasowe).

Na produkcje wyreżyserowane przez Janusza Majewskiego zapraszamy do TVP VOD. Oprócz wspomnianych wyżej pozycji widzowie znajdą tam również zabawną i wzruszającą „Miłość w przejściu podziemnym”, a także przewrotny obraz „Czarny Mercedes”. Na platformie umieszczono ponadto szereg przedstawień, które słynny reżyser nakręcił dla Teatru Telewizji.


RS

Więcej na ten temat