Dzień Matki obchodzimy w podziękowaniu naszym mamom za trud, jaki włożyły w nasze wychowanie, i miłość, którą otrzymujemy od nich już od pierwszych chwil życia. To wyjątkowe święto celebrujemy corocznie pod koniec maja. Kiedy dokładnie wypada?
W Polsce Dzień Matki, jak co roku, będziemy celebrować 26 maja. Tym razem święto – obchodzone jako wyraz wdzięczności dla wszystkich matek za trud wychowania dzieci oraz okazywaną im miłość – wypadnie w niedzielę.

Historia wyjątkowego święta
Obchody Dnia Matki mają długą tradycję, która sięga czasów starożytnych. Czczono wówczas boginie-matki, jako symbol urodzaju i płodności. Z okazji ich świąt obdarowywano kobiety mniej lub bardziej hojnymi podarunkami.
W czasach, kiedy w imperium rzymskim jako oficjalną religię przyjęto chrześcijaństwo, zwyczaj zaczął zanikać razem z kultem dawnych bogów i bogiń. Tradycja wróciła w XVII w. w Anglii. To właśnie na Wyspach Brytyjskich zaczęto obchodzić „niedzielę u matki”.
Szerzej historię i znaczenie tego pięknego święta omówiono w artykule „Skąd wziął się Dzień Matki? To wyjątkowe święto ma długą historię”.

Dzień Matki 2024. Kiedy to święto zaczęto obchodzić w Polsce?
W Polsce po raz pierwszy Dzień Matki oficjalnie świętowany był 26 maja 1914 r. w Krakowie. Ta data jednak wcale nie była regułą w naszym kraju. Przed wojną święto matek nie miało ustalonej daty i celebrowane było w różnych terminach. Jego organizacją zajmował się Polski Czerwony Krzyż.
Co ciekawe, 26 maja obchodzimy je tylko w Polsce. Większość europejskich krajów świętuje ten dzień w drugą niedzielę maja.
Warto pamiętać w tym dniu – i nie tylko – o naszych rodzicielkach. Wiele im zawdzięczamy. To one wychowały wielkich ludzi, których wspomnienia przytoczyliśmy w tekście „«Mama zasiała we mnie ziarenko dobra». Tak wybitni ludzie zapamiętali swoje matki”.
RS