Moto

Co zrobić, żeby w aucie nie parowały szyby? Jest kilka prostych sposobów

Wnętrze samochodu z szybami zaparowanymi od środka
Co zrobić, żeby w aucie nie parowały szyby?
podpis źródła zdjęcia

Zaparowane szyby ograniczają widoczność. Mogą się też stać powodem mandatu. Jak radzić sobie z tym problemem? Kierowca na początek powinien dowiedzieć się, z czego tak właściwie wynika. To klucz do rozwiązania tej sprawy.

Jesień, zima i początek wiosny to pory, w których problem parowania szyb w samochodzie staje się szczególnie palący. To moment, w którym wilgoć osadza się na wewnętrznej stronie szyby często już zaraz po rozruchu silnika. W ten sposób kierowca ma ograniczoną widoczność. Dlatego też warto wiedzieć, jak walczyć z tym problemem. Tak, aby nie stał się powodem np. kolizji.

Czemu w aucie parują szyby?

Szyby w samochodzie parują w czasie jazdy z prostego powodu. Decyduje o tym połączenie wilgoci w kabinie i różnic temperatur między kabiną a otoczeniem. Wilgoć wnosi się do auta na wiele sposobów. Czasami to kwestia ubrań zmoczonych w deszczu, czasami kilku osób na pokładzie, czasami dziurawego nadwozia lub podwozia, a czasami zatkanych kanałów wentylacyjnych w podszybiu lub zapchanego filtra przeciwpyłkowego. Wilgoć zbiera się w powietrzu. Gdy ogrzana za pomocą wentylacji spotyka się z chłodnym powietrzem z zewnątrz na powierzchni szyby, wytrąca się na szkle. Tworzy mało przezroczystą warstwę.

 

Przeczytaj także: Odmrażacz do szyb. Czy środek w spray`u zamiast skrobania szyb to dobry pomysł?

Jak pozbyć się problemu parujących szyb z auta?

Pary z szyb można się pozbyć w kilka sekund. Wystarczy odpalić klimatyzację w samochodzie. Ona osusza powietrze i sprawia, że wilgoć momentalnie znika. Identycznie może zadziałać zmiana temperatury w pokładowej wentylacji. Czasami lepiej, aby z nawiewu poleciało chłodniejsze powietrze. Obydwa sposoby stanowią jednak środek doraźny. Działa jak lek na ból głowy. Usuwa skutek, a nie przyczynę. Jak skutecznie pozbyć się efektu parujących szyb? Kierowca może spróbować:

 

  • przewietrzyć samochód. Warto postawić go np. na cały dzień z otwartymi drzwiami w ogrzewanym garażu.
  • zmienić na jesień i zimę dywaniki z materiałowych na gumowe.
  • uzupełnić np. korozyjne otwory w podłodze.
  • wymienić zapchany filtr przeciwpyłkowy, który ogranicza możliwość wentylowania kabiny.
  • naprawić przeciekający szyberdach.
  • zostawić w aucie pochłaniacz wilgoci.
  • nanieść na szyby środek przeciwdziałający parowaniu szyb.
  • przeczyścić kanały odpływowe w podszybiu.

Czego z pewnością nie robić, gdy w aucie parują szyby?

W tym przypadku lepiej porzucić sposób naszych dziadków. Lepiej nie ścierać z szyby pary przy pomocy żółtej gąbki lub ścierki. To mało skuteczne. Para pojawi się bowiem zaraz znowu. A do tego na szybie pozostaną mało estetycznie wyglądające zacieki. Te mogą nawet utrudniać obserwowanie sytuacji drogowej po zmroku i odbijać światła pojazdów jadących z przeciwnego kierunku jazdy.

 

Przeczytaj także: Zagadkowe kropki i paski na oponach to tajemniczy kod producenta. Co oznacza?

Czy można dostać mandat za zaparowane szyby?

Zaparowane szyby oznaczają, że pojazd nie spełnia warunków technicznych. Narusza art. 66 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nie zapewnia bowiem kierowcy dostatecznego pola widzenia. Taka sytuacja może się stać powodem kontroli drogowej. W najlepszej opcji ta zakończy się pouczeniem. W najgorszej:

 

  • mandatem wynoszącym od 20 do 3000 zł – art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń.
  • nawet 15. punktami karnymi dopisanymi do konta kierowcy – parowanie bowiem oznacza "używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w nim lub poza nim".

 

Piotr Nowak

Więcej na ten temat