Moto

Czy rowerzysta musi zejść z roweru na przejściu dla pieszych? Odpowiedź może być tylko jedna

Policjant w odblaskowej kamizelce stojący na tle przejścia dla pieszych wyposażonego w sygnalizację świetlną
Czy rowerzysta musi zejść z roweru na przejściu dla pieszych? (fot. Policja)
podpis źródła zdjęcia

Czy rowerzysta jest jak pieszy i może przejeżdżać po przejściu? Przepisy dość jednoznacznie odpowiadają na to pytanie. Niestety wielu użytkowników rowerów tej odpowiedzi nie zna. Dlatego przypominamy ją w tym materiale.

Rowerzyści są słabszymi uczestnikami ruchu drogowego. Należy im się zatem szczególna ochrona. Ta ma jednak pewne granice. Ich zakres wyznaczają przepisy dotyczące zasad ruchu drogowego. Dziś na tapet weźmiemy kluczową kwestię. Sprawdzimy czy rowerzysta ma uprawnienia do korzysta z tzw. zebr na jezdni.

Czy rowerzysta może przejechać po przejściu dla pieszych?

Odpowiedź na to pytanie wymaga dotarcia do definicji przejścia dla pieszych. W głos art. 2 pkt 11 ustawy Prawo o ruchu drogowym jest to "powierzchnia jezdni przeznaczona do przekraczania tych części drogi przez pieszych". Pieszych, a nie rowerzystów! Wniosek może być zatem jeden. Rowerzysta przed przejściem dla pieszych powinien zatrzymać pojazd, zsiąść z niego i przeprowadzić go przez zebrę.

 

Taki model postępowania jest kluczowy, bo złamanie powyższej reguły oznacza wykroczenie. Kierujący rowerem powinien się zatem liczyć z groźbą kontroli drogowej i ewentualnej kary.

 

Przeczytaj także: Taryfikator mandatów dla rowerzystów. Czekają kary do 3000 zł

Kiedy rowerzysta nie musi zsiadać z pojazdu podczas przekraczania jezdni?

Możliwość taka pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy na drodze wyznaczony został przejazd dla rowerów. Może on być połączony z pasami, ale musi być wyraźnie oddzielony. W tym punkcie warto jednak dodać kluczową uwagę. Pierwszeństwo przed wejściem na jezdnię ma tylko pieszy. Rowerzysta otrzymuje je dopiero po pojawieniu się na jezdni. Kierujący rowerem przed wjechaniem na przejazd powinien zatem wyraźnie zwolnić i upewnić się, że jego pojawienie się na jezdni nie stworzy zagrożenia. W przeciwnym razie może wymusić pierwszeństwo i stać się sprawcą ewentualnego zdarzenia drogowego.

 

Taki model pierwszeństwa jest konieczny. Decyduje o tym tempo z jakim poruszają się rowery. Kierowca mógłby nie mieć szansy wystarczająco wcześnie dostrzec jednośladu jadącego np. 20 km/h. Zbyt szybko zmienia się jego pozycja. Rowerzyści nie mogą mieć zatem pierwszeństwa przed wjechaniem na jezdnię. To uprawnienie byłoby zbyt szerokie.

 

Przeczytaj także: Jazda na rowerze po alkoholu. Czy zabiorą prawo jazdy?

Tylko jeden typ rowerzystów może legalnie jechać po przejściu dla pieszych

Po przejściu dla pieszych legalnie może przejechać wyłącznie kierujący rowerem w wieku do lat 10 i inny rowerzysta, który taką osobą się opiekuje. Opieka nadaje specjalnych przywilejów. Maksymalnie 10-latek na rowerze jest natomiast traktowany w głos przepisów jak pieszy. Z tego wynikają jego uprawnienia w tym zakresie.

Ile wynosi mandat za jazdę rowerem po przejściu dla pieszych?

Jazda rowerem po przejściu dla pieszych zazwyczaj stanowi wykroczenie. Kierujący może zatem zostać zatrzymany do kontroli drogowej i otrzyma mandat karny. Taryfikator za czyn polegający na naruszeniu zakazu jazdy wzdłuż po przejściu dla pieszych przewiduje grzywnę o wysokości od 50 do 100 zł. Kara nie jest wysoka.

 

Piotr Nowak

Więcej na ten temat