Moto

Krzyż św. Andrzeja i przejazd kolejowy. Jak powinien zachować się kierowca?

Krzyż św. Andrzeja i sygnalizator świetlny ustawione przed przejazdem kolejowym
Krzyż św. Andrzeja i przejazd kolejowy. Jak powinien zachować się kierowca? (fot. PKP PLK)
podpis źródła zdjęcia

Biało-czerwony znak X często można spotkać przed przejazdem kolejowym Co oznacza krzyż św. Andrzeja? Czy kierowca musi się przed nim zatrzymać? W tym materiale opowiemy jego historię.

Krzyż św. Andrzeja wywodzi się z religii. Wziął swoją nazwę od tego, że na krzyżu w kształcie litery X, śmierć poniósł św. Andrzej. Religijne znaczenie dziś zostało jednak wyparte. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że znaki te można spotkać na całym świecie przed przejazdami kolejowymi. Jaką jednak konkretnie informację przekazują?

Co oznacza krzyż św. Andrzeja przed przejazdem kolejowym?

Krzyż św. Andrzeja przekazuje kierowcy prostą informację. W zależności od ilości dolnych przęseł, mówi o ilości torów, które kierowca będzie miał do pokonania na przejeździe. Jeżeli dolne przęsło jest jedno, kierowca ma do czynienia ze znakiem G3, który stawia się przed przejazdem jednotorowym. Gdy przęsła są dwa, mowa o znaku G4, który stawia się przed przejazdem wielotorowym. Tu torów jest więcej, niż jeden. Krzyż św. Andrzeja powinien znajdować się w odległości 5 m od główki skrajnej szyny.

 

Na tym jednak nie koniec. Na odwrocie krzyża znajdują się także informacje mówiące o numerze skrzyżowania kolejowego. Wyznaczają jego dokładną lokalizację. Mogą się przydać kierowcy w razie konieczności zgłoszenia wypadku na przejeździe lub awarii. Na wlepce podane są także numery kontaktowe do służb kolejowych.

 

Przeczytaj także: Pod rogatką prosto w... pociąg. Nagranie z polskiego przejazdu stało się hitem na świecie

Czy kierowca musi się zatrzymać przed krzyżem św. Andrzeja?

Krzyż św. Andrzeja ustawiony przed przejazdem kolejowym nie działa jak znak stop. Nie zobowiązuje kierowcy do bezwzględnego zatrzymania przed wjechaniem na skrzyżowanie drogowo-kolejowe. Przynajmniej nie w przypadku, w którym nie jest połączony ze znakiem drogowym B-20 "stop". Krzyż ma jednak inne zastosowanie w przypadku zatrzymania pojazdu. Wyznacza miejsce, w którym powinien stanąć pojazd w sytuacji, w której do przejazdu kolejowego nadjeżdża pojazd szynowy. Wskazuje na bezpieczny odstęp od szyn. Taki, który pozwoli kierującemu samochodem na uniknięcie kolizji z pociągiem.

 

Przeczytaj także: Co to jest sugerowane przejście dla pieszych? Pasów nie ma, a pieszy i tak wejdzie na jezdnię

Kiedy przed przejazdem kolejowym można spotkać krzyż św. Andrzeja?

W Polsce krzyż św. Andrzeja jest ustawiany na trzech typach skrzyżowań kolejowo-drogowych. Mowa o przejazdach kategorii C i D, a więc takich, które nie są wyposażone w urządzenia rogatkowe. Ostatnim typem są przejścia dla pieszych przez tory kategorii E.

 

Czemu akurat krzyż św. Andrzeja jest ustawiany przed przejazdami kolejowymi? Zadecydował o tym jego prosty i sugestywny kształt. Forma przypominająca literę X, a do tego biało-czerwone wykończenie przywołują ideę przecięcia dróg o różnej specyfice oraz przypominają o potrzebie zachowania czujności.

Więcej na ten temat