W połowie 2022 r. w polskim systemie prawnym pojawiło się pojęcie przejścia sugerowanego. I wprowadziło ono nieco zamieszania. Dlatego wyjaśnimy czym tak właściwie jest i co oznacza z punktu widzenia pieszego.
Pojęcie przejścia sugerowanego zaczęło obowiązywać w Polsce dokładnie 21 września 2022 r. I trzeba przyznać, że stanowi ono dość dziwną konstrukcję prawną. Ustawodawca wprowadzając to pojęcie, miał chyba jeden cel. Chciał niejako usankcjonować miejsca, w których piesi przechodzą poza pasami. Tylko czy to się udało? Nie do końca, bo miejsce to nakłada nowe obowiązki na pieszych i kierowców. Nowe obowiązki, o których użytkownicy ruchu nie zawsze pamiętają.
Jak brzmi definicja przejścia sugerowanego?
Status przejścia sugerowanego reguluje art. 2 pkt 11a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wyraźnie stwierdza on, że jest to "nieoznakowane, dostosowane technicznie miejsce umożliwiające przekraczanie jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przez pieszych, niebędące przejściem dla pieszych". Z tej definicji warto wyłapać dwa fakty. Mowa o tym, że:
- przejścia sugerowane są niejako wskazywane, ale nigdy nie będą oznakowane.
- przejścia sugerowane mogą być wskazywane nie tylko na jezdni, ale i drodze dla rowerów czy torowiskach.
Jak jest wyznaczone przejście sugerowane?
Przejście sugerowane jest miejscem dostosowanym technicznie do przekraczania jezdni przez pieszych. Ustawodawca nie precyzuje co to tak właściwie oznacza. Może to być zatem punkt na krawędzi chodnika, na którym drogowcy obniżyli wysokość krawężnika. Choć może to być też punkt, w którym są stosowane inne rozwiązania. Dużo zależy od woli zarządcy drogi i tak naprawdę jego pomysłowości. Przepisy pozostawiają bowiem spore pole interpretacji.
W przypadku przejścia sugerowanego inna rzecz jest pewna. Nie będzie przed nim znaku drogowego D-6 "przejście dla pieszych" czy zebry na jezdni. Przejście takie nie będzie zatem oficjalnie wyznaczone.
Czy na przejściu sugerowanym pieszy ma pierwszeństwo?
Przejście sugerowane nie jest przejściem dla pieszych i nie jest wyznaczane. A to oznacza jedno. Pieszy nie może mieć na nim pierwszeństwa. Bo kierujący nie otrzymuje praktycznie żadnej informacji o możliwości jego pojawienia się na jezdni. To jednak nie koniec, bo pierwszeństwo pieszym na przejściach sugerowanych odbierają zresztą same przepisy. Konkretnie decyduje o tym art. 13 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym. W głos tego zapisu w sytuacji, w której pieszy dochodzi do przejścia sugerowanego, musi:
- zachować szczególną ostrożność.
- ustąpić pierwszeństwa pojazdom.
- upewnić się, że jego pojawienie się na jezdni nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów.
- przejść do przeciwległej krawędzi jezdni lub drogi dla rowerów iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni lub drogi dla rowerów.
Ile wynosi mandat na przejściu sugerowanym?
Na przejściu sugerowanym mandaty czekają na pieszych, a nie kierowców. Ci mogą zostać ukarani m.in. za:
- wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd – 200 zł mandatu.
- stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego – od 20 do 5000 zł mandatu.