Lasy są płucami naszej planety, żywą fabryką tlenu, ostoją dla większości zwierząt lądowych. Pośród drzew odnajdziemy skarby natury, a w ich gęstwinie – błogą ciszę i spokój. Co warto o nich wiedzieć? Zobaczcie leśne produkcje w TVP VOD.
Czym jest las? 21 marca obchodzimy leśne święto
Las to obszar pokryty drzewami, krzewami oraz runem leśnym. Może stanowić rezerwat przyrody, część parku narodowego lub otrzymać miano zabytku.
Według definicji prof. J.J. Karpińskiego to „dynamiczny twór przyrody, w którym są zespolone w niepodzielną całość układem zależności, powiązań i wzajemnych wpływów: określona roślinność z przeważającym udziałem form drzewiastych, związanych z nim zwierzętami oraz wykorzystywane przez rośliny i zwierzęta podłoże geologiczne, gleba, woda i klimat”.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów, który obchodzimy 21 marca, warto zgłębić wiedzę na temat tych zielonych obszarów. Polecamy w tym celu produkcje w leśnym klimacie, które można obejrzeć na platformie TVP VOD.
,,Nie czas żałować róż, gdy płoną lasy
– Juliusz Słowacki, „Lilla Weneda” (prolog), 1840 r.
Poznaj fascynującą opowieść o lesie
Program „Jak żyje las…” to wieloodcinkowa historia o jednym z najbardziej zróżnicowanych środowisk przyrodniczych, sieci połączonych wielostronnymi relacjami organizmów i zachodzących wśród nich procesów. Tylko pozornie odpowiedź na pytanie „jak żyje las” jest prosta. Aby mieć świadomość, z jak doskonałym wytworem natury mamy do czynienia, wystarczy powiedzieć, że w leśnym powietrzu jest do 70 razy mniej chorobotwórczych zarazków niż w mieście i do tysiąca razy mniej substancji szkodliwych dla zdrowia niż w pobliżu aglomeracji przemysłowych.

Dokumentalny cykl „Jak żyje las…”, realizowany wspólnie z Lasami Państwowymi, przybliży widzom tajniki gospodarki leśnej, obali mity, wytłumaczy związane z nią pojęcia oraz definicje. Leśników, naukowców i ekspertów występujących w programie łączy wspólna pasja – las jako ekosystem istotny dla życia ludzi, cenne środowisko przyrodnicze dostarczające tlenu, pochłaniające dwutlenek węgla i gwarantujące równowagę zasobów wodnych, a jednocześnie źródło ważnych dla gospodarki surowców.
Najpiękniejsze zakątki leśne w Polsce
„Las bliżej nas” to program przedstawiający ciekawostki na temat leśnej fauny czy flory i obrazujący, jak wygląda praca leśników w najpiękniejszych i najciekawszych zakątkach Polski. Audycja przybliży widzom sposób funkcjonowania systemu ochrony przeciwpożarowej w państwowych lasach oraz metody odnawiania obszaru leśnego strawionego przez pożar. Gośćmi prowadzącego, Tomasza Zielonki, będą leśnicy opowiadający o darach lasu, dziko rosnących ziołach oraz o tym, że w lesie każdy może poczuć się jak u siebie.

Znani prezenterzy odkrywają tajemnice polskich lasów
Na program „Czas w las” składa się seria prezentująca najciekawsze i najważniejsze tematy dotyczące polskich lasów. Gospodarze programu ruszą w podróż po Polsce i wspólnie z przedstawicielami nadleśnictw opowiedzą m.in. o różnorodności flory i fauny, ochronie gatunkowej, ofercie turystycznej, gospodarce leśnej oraz wielu innych zagadnieniach będących w gestii Lasów Państwowych.

Najciekawsze tajniki polskich obszarów leśnych przybliżą widzom: Aleksandra Grysz, Magdalena Turowska, Sławomir Makaruk oraz Tomasz Tylicki.
Park Narodowy Lasu Bawarskiego okiem Lisy Eder
„Dzikie serce Europy – powrót prastarego lasu” to niemiecki film dokumentalny w reżyserii Lisy Eder, który opowiada o Parku Narodowym Lasu Bawarskiego. Nigdzie indziej na rozległym terytorium między brzegami Atlantyku a górami Uralu nie ma takich lasów, wrzosowisk, potoków i jezior, które mogą ewoluować zgodnie z ich własną naturą.

Po katastrofalnej nawałnicy w 1983 r. wszystkie wyrwane przez nią drzewa zostały pozostawione na ziemi. Z tego pozornie martwego lasu wyrosła żywotna dzicz. Zagrożone gatunki, takie jak ryś, wilk, łoś i żbik odzyskały ten obszar. „Niech natura będzie!” to filozofia parku narodowego, dzięki której bawarskie lasy wciąż żyją. Obecna koncepcja przyjęła się, będąc wzorem dla wielu innych obszarów chronionych. Ilu dzikich terenów potrzebuje ludzkość, aby przetrwać? Czego możemy się nauczyć od dzikiego lasu, aby zachować go dla przyszłych pokoleń w czasach zmian klimatycznych?
Kompleksy leśne nad Morzem Śródziemnym
Przedstawiamy „Opowieści śródziemnomorskiego lasu”, czyli sześcioodcinkowy cykl opowieści o przyrodzie w rejonie Morza Śródziemnego, będącym jednym z najbardziej bogatych biologicznie i krajobrazowo regionów planety. To skrzyżowanie Europy, Azji i Afryki jest uważane za jedno z miejsc szczególnie bujnego rozkwitu bioróżnorodności. W jego różnych siedliskach żyje ogromna liczba unikalnych gatunków zwierząt i roślin.

Basen Morza Śródziemnego znajduje się w jednej ze stref umiarkowanych naszej planety. Klimat subtropikalny sprawia, że zimą jest tu chłodniej i wilgotniej, latem gorąco i sucho, a jesienią i wiosną łagodnie i deszczowo. Region, zamieszkany przez ludzi od ponad 8 tysięcy lat, doświadczył dramatycznych zmian, ale mimo to nadal należy do najbardziej biologicznie zróżnicowanych na świecie. Od bagien po wysokie pasma górskie, od lasów dębowych i korkowych po lasy sosnowe wysoko w górach - wszystkie te obszary są domem dla tysięcy gatunków zwierząt i roślin, których ścieżki krzyżują się podczas rozmaitych życiowych przygód. A każde z miejsc ma do opowiedzenia swoją historię.
Jak zmiany klimatu wpływają na las?
Z okazji święta lasów warto również zapoznać się z filmem dokumentalnym pt. „Wpływ zmian klimatu na las”. Zmiany klimatyczne to wyzwanie naszych czasów. Wpływają na cały otaczający nas świat, więc także na lasy, pokrywające jedną trzecią naszego kraju. Drzewa, niczym czarne skrzynki, podczas wzrostu zaznaczają na przekroju poprzecznym każdy rok. Idąc w głąb, możemy zobaczyć, jak na przestrzeni lat zmieniał się klimat i kondycja lasu. Czy możemy jakoś zapobiegać negatywnym skutkom zmian klimatu? Co robimy i co możemy zrobić w lesie, aby te zmiany ograniczać? O tym więcej w filmie Sławomira Skupińskiego, który obejrzymy na platformie TVP VOD.

Las jako dom wielu gatunków zwierząt
W zestawieniu leśnych produkcji TVP VOD nie sposób nie wspomnieć o filmie Włodzimierza Puchalskiego, który ukazuje mieszkańców naszych lasów w ich naturalnym środowisku, w okresie wczesnej wiosny. Podczas seansu zaobserwujemy typowe zachowania żurawia, ziarnojada, dudka, puchacza i innych ptaków w trakcie karmienia piskląt. Widzowie przyjrzą się również innym mieszkańcom lasu – wiewiórkom, jeżom, wężom, wilkom, niedźwiedziom i żubrom. Za szczególną wartość filmu pt. „Zwierzęta naszych lasów” uchodzą cierpliwie podpatrywane i ukazane z bliska scenki z życia leśnych stworzeń.

Las w pigułce. Fauna, flora i leśne rzeki
Pozostając w klimacie leśnych opowieści, zachęcamy do zgłębienia ciekawostek na temat drapieżników zamieszkujących polskie lasy, które przybliży nam dokument Tomasza Ogrodowczyka pt. „Leśni mocarze”. Na platformie TVP VOD dostępny jest także film przyrodniczy pt. „Leśni zapylacze” w reżyserii Bartosza Klamry i Elżbiety Trzonek, który podkreśla rolę owadów zapylających w funkcjonowaniu naturalnych ekosystemów. W serwisie TVP VOD znajdziemy także dwa filmy w reżyserii Michała Ogrodowczyka – „Życie lasu. Grzyby” i „Życie lasu. Storczyki” oraz obraz Sławomira Skupińskiego pt. „Leśne rzeki”, zgodnie z tytułem ukazujący m.in. piękno rzek przepływających przez lasy.

O Międzynarodowym Dniu Lasów słów kilka
Międzynarodowy Dzień Lasów, który obchodzimy 21 marca, został ustanowiony 28 listopada 2012 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Celem tego święta jest zwiększenie świadomości ludzkości na temat znaczenia lasów dla człowieka, zachęcenia wszystkich krajów do propagowania działań związanej z lasami, a więc m.in. sprzątania tych obszarów oraz sadzenia nowych drzew.