Już dziś, 23 marca, w Muzeum Żydów Polskich Polin w Warszawie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – pierwsza w historii Gala Muzyki Jazzowej. Wówczas poznamy najlepszych polskich artystów jazzowych. Na transmisję z tego wydarzenia zapraszamy do TVP VOD.
Pierwsze tak duże jazzowe święto w Warszawie
– To przełomowy moment dla Fryderyków – podkreśla Bogusław Pluta, dyrektor zarządzający ZPAV. – Postanowiliśmy rozbudować festiwal o galę dedykowaną wyłącznie muzyce jazzowej. Chcemy stworzyć przestrzeń, w której artyści będą mogli nie tylko zaprezentować swoją twórczość, ale także nawiązać nowe artystyczne relacje.
Za koncepcję artystyczną wydarzenia odpowiada Nikola Kołodziejczyk, który zapowiada wieczór pełen muzycznych niespodzianek i nietuzinkowych połączeń. – Chcemy pokazać, jak różnorodne jest środowisko jazzowe w Polsce. Na jednej scenie spotkają się legendy i wschodzące gwiazdy, tworząc unikalne aranżacje, których wcześniej nikt nie miał okazji usłyszeć.
Wielkie nazwiska i premierowe występy
Na scenie pojawi się niemal 50 artystów – ikony polskiego jazzu, takie jak Ewa Bem, Henryk Miśkiewicz, Leszek Możdżer. Nie zabraknie też młodych talentów. Swoje umiejętności muzyczne pokażą m.in. Aga Derlak, Kuba Więcek czy Anna Serafińska. Niektóre występy będą premierowe, gdyż zostały przygotowane specjalnie na tę okazję.
Publiczność będzie również świadkiem niespotykanych dotąd kolaboracji. Atom String Quartet zagra z Leszkiem Możdżerem i Wojciechem Myrczkiem, duet Deux Lynx połączy siły z Kubą Więckiem, a Voice Act wystąpi wspólnie z Malediwami. W finale na scenie pojawią się Ewa Bem, Aga Derlak i Atom String Quartet.
Pięć kategorii i Złoty Fryderyk
Podczas gali zostaną wręczone Fryderyki w pięciu kategoriach jazzowych:
- jazzowy artysta roku / jazzowa artystka roku
- jazzowy kompozytor / jazzowa kompozytorka roku
- fonograficzny debiut roku – jazz
- album roku – jazz
- album roku jazz eksperymentalny / współczesna muzyka improwizowana
Zwieńczeniem wieczoru będzie przyznanie Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych.
Gala Muzyki Jazzowej. Gdzie i kiedy oglądać?
Gala Muzyki Jazzowej Fryderyk Festiwal 2025 odbędzie się w niedzielę, 23 marca, o godz. 21:00 w Muzeum Żydów Polskich Polin w Warszawie. Transmisję na żywo będzie można obejrzeć w TVP VOD.
Retransmisję wydarzenia zaplanowano na poniedziałek, 24 marca, o godz. 19:00, na antenie TVP Kultura. Serdecznie zapraszamy!